Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FBI havadan gözetliyor

ABD'nin 30'dan fazla kentinde, FBI tarafından küçük sivil uçaklarla izleme yapıldığı ortaya çıktı. Mahkeme kararı olmadan gerçekleştirilen bu takiple vatandaşların her hareketi kayıt altına alındı

Giriş Tarihi: 7.6.2015
FBI havadan gözetliyor
Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), ABD'nin birçok kentinde küçük sivil uçaklarla vatandaşları yakından izlediği ve bunu da mahkeme kararı olmaksızın yaptığı ortaya çıktı. Associated Press ajansının ulaştığı belgelere göre, gizli kameralar ve üstün teknolojili dinleme kayıtları monte edilen uçaklar, hiçbir şüphe çekmeden alçak mesafeden Amerikalıların her hareketini kontrol altında tutuyor. FBI'ın şimdiye kadar ABD'nin 11 ayrı eyaletinde en az 30 kentte izleme yaptığına dikkat çekilen haberde, insanların evlerinin içinde aileleriyle yaptıkları konuşmaların bile dinlenebildiği vurgulandı. AP'nin özel haberine göre, izleme ve dinleme yapılan kentler arasında Boston, Dallas, Houston, Minneapolis, Phoenix ve Seattle da yer alıyor. Güney Kaliforniya'nın bir kısmı da, FBI'ın yakından takip ettiği bölgelerden. Bütün bu izleme, dinleme ve takio faaliyetlerinin çoğunda mahkeme kararı olmadığına dikkat çekilirken, FBI'ın uçurduğu uçakları sahte firmaların isimleri altında kullandığı, böylece yerdekilerin şüphelerinden de korunduğu belirtildi. AP, bu firmaların merkezinin Virginia olarak göründüğünü kaydetti.

"ZATEN BİLİNEN BİR ŞEY"
Konunun medyanın gündemine gelmesinden sonra bir açıklama yapan FBI Sözcüsü Christopher Allen, "FBI'ın hava programı zaten bilinen bir şey" derken, söz konusu programın içeriğine konuşmaktan kaçındı. Amerikan basınına göre, FBI, havadan sürdüğü izlemelerde çoğu kez sınırlarının çok daha ilerisine geçerek, resmen açıkladığı amaçların ötesinde takiplerde bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FBI havadan gözetliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN