Barışın fiyatını çıkardılar

Yapılan araştırmalar İsrail savaşının iki ülkeye toplam 170 milyar dolara, sorununun 33 milyar dolara mal olduğunu ortaya koydu

Giriş Tarihi: 9.6.2015 10:05
Barışın fiyatını çıkardılar
170 MİLYAR DOLAR
hükümeti, sürekli saldırıya uğrayan petrol rafinerilerini IŞİD'den korumak için 27 bin askerden oluşan özel bir koruma ordusu oluşturacaklarını açıkladı. Viyana'daki Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği () toplantısının kapanışında konuşan Irak Petrol Bakanı Adel Abdül Mehdi, bu ordunun sadece rafineri ve çevresindeki toprakları korumak üzere özel bir eğitimden geçirileceğini belirtti. IŞİD'in Beyci ve bazı petrol rafinerilerine aylardır süren saldırılarını hızlandırması özellikle Bağdat ve çevresindeki petrol boru hatlarının güvenliğini ön plana çıkardı. Mehdi, yeni 'petrol ordusu'nun içişleri bakanlığı bünyesinde halihazırda enerji tesislerini korumakla görevli kolordu askerlerinden oluşturulacağını ve elektrik üretim tesislerini de koruyacaklarını açıkladı. Irak, OPEC ülkeleri arasında günde 4 milyon varil petrol üretimi ile Suudi Arabistan'dan sonra ikinci sırada geliyor. ABD'li bağımsız araştırma şirketi RAND, yıllardır savaşan İsrail ve devletlerinin barış yapması halinde milyarlarca dolar ekstra gelir elde edeceklerini gösteren bir rapor hazırladı. Araştırmayı iki ülkeden toplam 200 yetkili ile görüşerek yapan şirket, barış yapılarak iki devletli çözüm sonucunda İsrail'in önümüzdeki 10 yıl içinde 120 milyar dolarlık, Filistin'in ise 50 milyar dolarlık bir gelire kavuşacağını hesapladı. Buna karşılık savaşın devam etmesi ise bu süre zarfında mevcut ekonomik trendler göz önüne alındığında İsrail'e 250 milyar dolarlık ekonomik zarara, Filistin'in ise gayri safi milli hasılasının ysüzde 46'sına mal olacak. Bireysel olarak ise barışın sağlanması bir İsraillinin gelirinde 2200 dolarlık artış, bir Filistinlinin gelirinde ise 1000 dolarlık artış sağlayacak. Raporun sonuçlarının iki ülke yetkililerine de gönderildiği ancak herhangi bir cevap alınamadığı açıklandı.

33 MİLYAR EURO
Rum Kesimi medyası, Kıbrıs sorununun çözümlenmesinin faturasının 33 milyar Euro ve buna ek olarak Maraş için de 5 milyar Euro olduğunu yazdı. Simerini Gazetesi "Kıbrıs Sorununun Çözümünün Faturası- İki Kesimli İki Toplumlu Federasyonun Ekonomik Boyutu" başlıklı haberinde Kıbrıs sorununun, iki kesimli, iki toplumlu federal zeminde çözümlenmesi durumunda, ekonomik bedelleri sıraladı. Gazete, 2004 yılında, çözümün maliyetinin 26 milyar Euro olarak hesaplandığını, bugünkü koşullar altında ise bunun 33 milyar Euro'ya yükseldiğini belirtti. Çözümün faturası içerisinde, geri dönmeyecek olan göçmenlere yönelik tazminat, alt yapı çalışmalarının maliyeti, Kıbrıs Türk devletinin AB normlarına uyumu, Kıbrıslı Türklerin yaşam seviyesinin iyileştirilmesi de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışın fiyatını çıkardılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN