Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih'in tablosu Fatih'te de

Fatih'in bir başkasıyla resmedildiği ve Bellini tarafından çizilen tablıosu Londra'da ye çıkıyor

Giriş Tarihi: 9.6.2015 11:42
Fatih'in tablosu Fatih'te müzayedede
'i tasvir eden üç yağlıboya tablodan biri, 8 Temmuz'da Londra'daki Sotheby's sinde satışa sunuluyor.
Londra'da düzenleyeceği 'Eski Ustalar ve İngiliz Resimleri Akşam Müzayedesi'nde satışa sunulacak. Venedikli ressam Bellini'nin atölyesinden çıkma ikili portreye 300 bin ile 500 bin sterlin arasında fiyat biçiliyor.
Osmanlı Sultanı II. Mehmed'in (1432-1481) kendi döneminde ya da bu döneme yakın bir zamanda yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş üç yağlı boya portresinden biri olan bu tablo, müzayedesinin öne çıkan eserlerinden. 300-500 bin sterlin değer aralığında satışa çıkacak portre, türünün özel koleksiyonda bulunan son örneği. Padişahın yanında bir başka kişiyle birlikte resmedildiği bu bilinen tabloda yanındaki figürün oğlu Cem Sultan olduğu düşünülüyor.

İLK KEZ MÜZAYEDEDE


Ünlü Venedikli ressam Gentile Bellini'nin (1429-1507) atölyesinde yapılmış bu ikili portre, 200 yıldır aynı ailenin mülkiyetinde bulunuyordu. Eser tarihinde ilk kez bir müzayedede satışa çıkacak.
Bu portrenin, Londra National Gallery'de bulunan, sanatçının İstanbul'dayken 1480'de yaptığı ve müzayedeye girecek portrenin aslı olarak kabul edilen ünlü II. Mehmed portresiyle aynı döneme ait olduğu belirtiliyor.
'Fatih' olarak bilinen Sultan II. Mehmed, 1453'te 21 yaşındayken İstanbul'u Bizans İmparatorluğu'ndan alarak Osmanlı başkenti haline getirmişti. Döneminin ünlü Venedikli ressamı Gentile Bellini, II. Mehmed tarafından İstanbul'a portresini yapmak üzere ve Venedik kültür elçisi olarak 1479'da davet edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih'in tablosu Fatih'te müzayedede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN