Devlet Başkanı Abbas 'da

Giriş Tarihi: 10.6.2015 16:39
Filistin Devlet Başkanı Abbas Sırbistan'da

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail ile müzakere sürecini yenilemek için, Filistin topraklarına yapılan yerleşimlerin durdurulması gerektiğini söyledi.

Abbas, 'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Tomislav Nikoliç ile bir araya geldi.

Sırbistan Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Abbas, İsrail ile arasındaki barış sürecinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun çözümü reddetmesi nedeniyle sonuç vermediğini ifade etti.

Filistin'in uluslararası kuruluşlarda yer alarak, Filistin halkını korumayı ve uluslararası hukuk standartları çerçevesinde ulusal kurumlarını inşa etmeyi hedeflediğini vurgulayan Abbas, BM Güvenlik Konseyi'nde oylanacak kararın, işgalin ve yerleşimlerin sona ermesi çağrısında bulunarak, 1967 sınırlarına göre, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması ile ilgili süreci belirleyeceğini kaydetti.

Abbas, Filistin'in geçici sınırlara sahip bir devlet kurulması yönündeki tüm çözüm önerilerini reddettiğini belirterek, İsrail ile aralarındaki eski anlaşmaların var olmadığını, çünkü İsrail'in bu anlaşmaları sürekli ihlal ettiğini ve Filistin topraklarına yerleşmeye devam ettiğini söyledi.

Filistinli tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep ettiklerini aktaran Abbas, İsrail'in Arap kimliğini değiştirmek amacıyla hareket ettiğini savundu.

Abbas, Filistin'in 60 yıldır çözüme ulaşılması için müzakere edilmesi taraftarı olduğuna işaret ederek, "Müzakere sürecini yenilemek için, bizim topraklarımıza yapılan yerleşimlerin durdurulması gerek. Bu yasal bir talep ve tüm dünya buna saygı gösteriyor" diye konuştu.

Sırbistan'daki temaslarının son derece "önemli ve başarılı" olduğunu anlatan Abbas, iki ülke ve iki halk arasındaki tarihi ve dostane bağların önemine dikkat çekti.

- "Filistin ile Sırbistan arasında hiçbir sorun yok"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Nikoliç de Filistin Devlet Başkanı Abbas ile iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin devam ettirilmesi ve geliştirilmesi konularını görüştüklerini belirterek, "Filistin ile Sırbistan arasında hiçbir sorun yok. Filistin'in dış politika önceliklerinde, AB entegrasyonunda ve toprak bütünlüğünün korunmasında Sırbistan'ı desteklemesi bizim için çok önemli" diye konuştu.

İki ülke arasındaki, özellikle ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Nikoliç, Filistinli öğrencilerin Sırbistan'da okullarda eğitim almasına önümüzdeki yıllarda da devam edileceğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin Devlet Başkanı Abbas Sırbistan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN