ABD, PYD’nin Tel Abyad operasyonundan endişeli

Giriş Tarihi: 12.6.2015 22:05
ABD, PYD’nin Tel Abyad operasyonundan endişeli
Suriye'nin kuzeyinde IŞİD elinde bulunan Tel Abyad çevresinde yaşanan çatışmalar sonucu 9 bine yakın Arap ve Türkmen'in Türkiye'ye sığınmasına yönelik ABD'den ilk tepki geldi.

Önceki gün Reuters'a konuşan bir Türk yetkilinin, "PYD/YPG güçleri bölgenin demografisiyle oynuyor. Araplar kaçarken, yerlerine Kürtler geçiyor" sözlerini yorumlayan ABD Dışişleri Bakanı sözcüsü Jeff Rathke, "söz konusu haberlerin biz de farkındayız. Biz de bu konuda endişeliyiz" dedi.
Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yaptığı bir açıklamayla isim vermeden ABD'nin bölgede PYD'ye verdiği hava desteğiyle Tel Abyad'taki Arap ve Türkmenlerin yerine PYD ve PKK'nın geçtiğini söylemişti.

Rathke konuyla ilgili açıklamasında söz konusu haberleri doğrulayacak ellerinde spesifik bir bilgi olmadığını fakat bu tür konuları daha önce de PYD'ye aktardıklarını söyledi. Rathke, "PYD'nin insan hakları sicili konusunda, rakip grupları sindirmeye çalışması konusundaki endişelerimizi daha önce kendilerine ilettik. Geçmişte kendileriyle hem doğrudan, hem dolaylı olarak görüşme imkanlarımız oldu" dedi.

Öte yandan PYD'nin Tel Abyad bölgesindeki ilerlemesi devam ediyor. Anadolu Ajansı'na konuşan Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Başkan Yardımcısı Tarık Sulo Cevizci, PYD'nin bölgedeki 4 Türkemn köyünü daha ele geçirdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD, PYD’nin Tel Abyad operasyonundan endişeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN