Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyahi aktivist sarışın çıktı

Siyah insan hakları savunucusu aktivist Rachel Dolezal'ın siyahi olmadığı ortaya çıktı. Düz sarı saçları ile beyaz tenini zamanla koyulaştıran Dolezal, "Kendimi siyah görüyorum" dedi

Giriş Tarihi: 14.6.2015
Siyahi aktivist sarışın çıktı
ABD'nin en eski insan hakları örgütü Ulusal Siyahileri Geliştirme Derneği'nde (NAACP) yöneticilik yapan ve Afrika asıllı Amerikalı olduğu bilinen aktivist Rachel Dolezal'ın beyaz ırka mensup olduğu ortaya çıktı.

AİLESİ YAYIMLADI

Larry ve Ruthanne Dolezal isimli ebeveynlerin, kızlarının çocukluk fotoğraflarıyla belgelediği gerçek, tüm dünyayı hayrete düşürdü. Derneğin yanı sıra Eastern Washington Üniversitesi'nde Afrika araştırmaları alanında öğretim görevlisi olarak çalışan Dolezal hakkında ailesi, 2007'den bu yana görünüşünü kasıtlı olarak büyük oranda değiştirerek "imajını etkileyecekleri" gerekçesiyle kendileriyle ilişkisini kestiğini belirtti. Kızlarının siyahi olduğu iddialarını ilk kez birkaç yıl önce gazetede gördüğünü söyleyen aile, asıl etnik kimliklerinin Çek, İsveç ve Alman köklerine dayandığını ifade etti. Ailenin aynı zamanda üçü AfroAmerikan kökenli ve biri Haiti'den olmak üzere 4 siyahi üvey evlatları bulunuyor. Yıllarca siyahi olduğu iddiasını taşıyan Dolezal'ın, küçüklüğünde düz sarı saçlı ve beyaz tenli olduğu ancak ilerleyen zamanda saçlarını kıvırcıklaştırıp kumrala boyadığı ve tenini siyahileştirdiği görülüyor. Dolezal, "Ben Afrika asıllı Amerikalı tanımlamasını sevmiyorum ve siyah kelimesini tercih ediyorum. Ve bana sorarsanız, kendimi siyah kabul ettiğimi söyleyebilirim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyahi aktivist sarışın çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN