Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ya işkence yasağı yasalaşacak

Kongresi’nin ‘işkence gören’ tek üyesi Senatör John McCain, ’nın uyguladığı işkence taktiklerini tarihe gömmek için kolları sıvadı

Giriş Tarihi: 15.6.2015 10:13
CIA’ya işkence yasağı yasalaşacak
Kongresi'nin 'işkence gören' tek üyesi Senatör John McCain, 'nın uyguladığı işkence taktiklerini tarihe gömmek için kolları sıvadı. Kendisi de Vietnam Savaşı sırasında esir düşerek 5 yıl boyunca işkence gören bir savaş gazisi olan Senatör McCain, bir grup Senato üyesi ile birlikte, "Ulusal Savunma Yetki Yasası" tasarısına CIA'ya işkenceyi yasaklayan bir madde ekletti.

Ek yapılan maddeye göre, yasanın kabul edilmesinden sonra CIA, sorgulama yöntemlerinde ABD Kara Kuvvetleri'nin uyguladığı metotların dışına çıkamayacak. İslamcı terörist veya El Kaide mensubu olduklarından kuşkulanılan kişilere CIA tarafından uygulanan "sert" sorgulama yöntemleri Başkan Barack Obama tarafından yasaklanmıştı. John McCain ve Senatör Diane Feinstein öncülüğünde yasa tasarısına eklenen madde Obama'nın yasaklarını "kalıcı" hale getirmeyi amaçlıyor. Yasaklanan bu yöntemler arasında su tahtası, uykudan mahrum etme ve elektrik şoku gibi uygulamalar bulunuyor.

Kaynak:Habertürk

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CIA’ya işkence yasağı yasalaşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN