Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kreditörlerle anlaşamayan 'dan açıklama

Giriş Tarihi: 15.6.2015 15:59
Kreditörlerle anlaşamayan Yunanistan'dan açıklama

Yunan hükümetinin sunduğu son teklifler kurumlar tarafından tatmin edici bulunmadı - Başbakanı : "Kimsenin demokrasiyi gömmeye hakkı yok." Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis: "Yunanistan dün 'yeter, buraya kadar' dedi. Şimdi Avrupalılar'ın karar alması lazım."

Ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan 'ın, ülkeye nakit akışının yeniden sağlanmasına yönelik kreditörleriyle olan müzakerelerde uzlaşma sağlanamadığı bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Brüksel'de taraflar arasında bir çözüm bulmak amacıyla gerçekleşen görüşmelerin dün de başarısızlıkla sonuçlandığı belirtilirken, Yunan hükümetinin sunduğu son tekliflerin kurumlar tarafından tatmin edici bulunmadığı ifade edildi.

Kreditörlerin anlaşma sağlanması için memur ve emekli maaşlarında yeni kesintilerle birlikte kalıcı olarak yıllık bazda 2 milyar avroluk ek tedbir talebinde bulunmasının taraflar arasındaki görüşmelerin kesilmesine neden olduğu belirtilen haberlerde, Yunanistan'ın vadesi dolan borçlarını ödeyebilmesi için ihtiyaç duyduğu finansman sorununun çözümünün 18 Haziran Perşembe günkü Avro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısına kaldığı bildirildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis , hükümetin Yunan halkının iradesi doğrultusunda hareket ettiğini belirterek, kimsenin demokrasiyi gömmeye hakkı bulunmadığını söyledi.

Çipras, Yunanistan ve kreditörleri arasındaki görüşmelerin dün de başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Yunan basınına yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın müzakerelere belgelenmiş tekliflerle geldiğini savunarak, Avrupa kurumlarının ısrarının ardında siyasi amaçların bulunduğunu ileri sürdü.

Yunanistan'ın tezlerinin kurumlar tarafından kabulleninceye kadar beklemekte kararlı olduğunu belirten Çipras, "Memorandumların beş yıllık talanından sonra kurumların memur ve emekli maaşlarında yeni kesintilerle ilgili ısrarı, sadece siyasi bir amaç ile açıklanabilir. Kurumlar gerçekliğe geçinceye kadar sabırla bekleyeceğiz" dedi.

"Sırtımızda bir halkın haysiyetini ve Avrupa halklarının umudunu taşıyoruz"

Başbakan Çipras, Yunanistan'ın kreditörleriyle uzlaşma konusunda samimi adımlar attığını, ancak bunun zafiyet olarak algılanmaması gerektiğini belirtti. Çipras şöyle devam etti:

"Birileri, bizim çözüm konusundaki samimi arzumuzu ve attığımız adımları zafiyet olarak algılıyorsa, bilsinler ki sırtımızda bir halkın haysiyetini ve Avrupa halklarının umudunu taşıyoruz. Bu görmezden gelemeyeceğimiz ağır bir yük. Bu ideolojik bir saplantı değil, demokrasi meselesi. Demokrasiyi doğduğu topraklarda gömmeye hakkımız yok."

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis ise Yunanistan'ın müzakerelerde elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini ve yapacak başka şeyi kalmadığını belirterek, sıranın Avrupa'da olduğunu söyledi.

Varufakis, "Bugün çok güzel bir gün. Sonunda temizlik aşamasına geldik. Yunanistan dün 'yeter, buraya kadar' dedi. Şimdi Avrupalılar'ın karar alması lazım" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kreditörlerle anlaşamayan Yunanistan'dan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN