Türkiye'nin en iyi haber sitesi

230 kiloluk bombalarla vurdular

ABD ordusu, Libya'da El Kaide'yi vurdu. 230 kiloluk bombalarla havadan düzenlen operasyonda başına 5 milyon dolar ödül konulan "Yakalanamaz" lakaplı Muhtar Belmuhtar'ın da öldürüldüğü öğrenildi

Giriş Tarihi: 16.6.2015
230 kiloluk bombalarla vurdular
ABD, Libya'ya El Kaide operasyonu düzenledi. Savunma Bakanlığı Pentagon'un doğruladığı haberlere göre, savaş uçakları, cumartesi akşamı Libya'nın doğusuna bir baskın düzenledi. Pentagon, hedefteki El Kaide'nin eski liderlerinden olan ancak örgütle bağlantısı devam eden Muhtar Belmuhtar olduğunu teyit etti.

DAHA ÖNCE ÖLMÜŞTÜ

ABD basını baskın sırasında El Kaide'ye bağlı Murabitun Örgütü'nün harekât lideri Muhtar Belmuhtar'ın öldürüldüğünü duyurdu. 40'lı yaşlarda olduğu bilinen, bir gözü görmeyen ve ABD'nin başına 5 milyon dolar para ödülü koyduğu Belmuhtar'ın öldürüldüğünü doğrulamayan Pentagon'dan ise "Operasyonun sonucunu değerlendirmeyi sürdürüyoruz. Ama baskın hedefine ulaştı" açıklaması geldi. ABD'nin operasyon sırasında F-15 jetleriyle çok sayıda 230 kiloluk bombalar attığı öğrenildi. Cezayirli olan Muhtar Belmuhtar, 2013'te ülkesindeki doğalgaz tesisine düzenlenen ve aralarında 3 Amerikalı'nın da bulunduğu 10 farklı ülkeden 38 kişinin ölümüne neden olan saldırıyı yönetmişti. Söz konusu eylemde 800 kişi de rehin alınmıştı. Daha önce de birçok kez Belmuhtar'ın öldürüldüğüne dair haberler çıkmış, ancak doğrulanamamıştı. ABD ve Libya'nın Belmuhtar'ın öldürüldüğünü resmi şekilde doğrulamaları bekleniyor. AP ajansına göre ise Murabitun Örgütü'ne yakın isimler Belmuhtar'ın ABD operasyonunda öldürülmediğini söyledi. Fransa ordusu tarafından "Yakalanamaz" lakabı takılan Belmuhtar, IŞİD'e destek vermeyen radikal liderlerin başında geliyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
230 kiloluk bombalarla vurdular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN