Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'nin kararına ilk tepki

'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Muhammed 'ye verilen müebbet ve cezalarına ilişkin 'den sert tepki geldi.

Giriş Tarihi: 16.6.2015 16:26 Güncelleme Tarihi: 16.6.2015 17:08
Türkiye'den Mursi'nin idam kararına ilk tepki

Dışişleri Bakanlıklığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Sayın Muhammed 'yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz" ifadesi yer aldı.


Mursi'nin tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve geldiğinin vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sayın Mursi'nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır'ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır. Mısır'ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve söz konusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır'ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir."

Mısır'da "casusluk" ve "hapishaneler baskını" davalarının karar duruşması başkent Kahire'deki polis akademisinde bugün yapıldı.

Mahkeme, kamuoyunca "casusluk" davası olarak bilinen davada, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 kişiyi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Darbe mahkemesi, Mursi ve Bedii dahil hapisteki yedi Müslüman Kardeşler üyesi hakkında "hapishaneler baskını" davasında 16 Mayıs'ta verilen idam cezalarını ise onadı.

ÇAVUŞOĞLU: KARAR SİYASİ

Dışişleri Bakanı , İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla Yemen'deki krizi masaya yatırmak üzere Suudi Arabistan'da düzenlenen toplantı sırasında önemli açıklamalarda bulundu.

Cidde'de TRT'ye konuşan Çavuşoğlu, Mursi'ye verilen idam cezasının hukuki değil, siyasi olduğunu ifade etti.

Reuters'ın haberine göre; Bakan Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeyinde Kürt militanların ilerleyişinin sivilleri kaçmak zorunda bıraktığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Mursi'nin idam kararına ilk tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN