Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile arasında gerginliği

nların dünyaca ünlü markası İtalya ile arasında tartışma konusu oldu. Fransa Çevre Bakanı Eegolene Royal, küresel ısınmaya yol açtığı gerekçesiyle bu üründen yenmemesi tavsiyesinde bulunması İtalyanları kızdırdı.

Giriş Tarihi: 17.6.2015 14:23
Fransa ile İtalya arasında Nutella gerginliği
ile arasında gerginliği yaşanıyor. İtalyanların dünyaca ünlü markasına, Fransa'dan eleştiri geldi. Fransa Çevre Bakanı Eegolene Royal, küresel ısınmaya yol açtığı gerekçesiyle bu ürünlerden yenmemesi çağrısında bulundu.

Fransız Bakan, söz konusu ürünün içeriğindeki palmiye yağı üretimi için ormanların yok edildiğine, bunun da küresel ısınmaya yol açtığına dikkat çekti.
İtalyan gıda devi Ferrero çatısı altındaki Nutella, yılda 350 bin ton kakaolu fındık kreması üretiyor. Ürünün en çok tüketildiği ülkelerin başında ise Fransa geliyor.
Royal'in İtalya'nın simge ürünlerinden kakaolu fındık kremasına yönelik bu çıkışı İtalya'da tepkiye yol açtı.

İtalya Çevre Bakanı Gian Luca Galletti, Royal'e "İtalyan ürünlerini rahat bırakın" diye seslendi. İtalyan Bakan Fransız mevkidaşına inat, "Akşam yemeğinde ekmeğine krem çikolata süreceğini" vurguladı.

Üretici firma da bir açıklama yayımlayarak, palmiye yağıyla ilgili çevresel kaygılardan haberdar olduklarını ve bu yağın üretimini "sorumlu bir şekilde" yapabilmek için çalıştıklarını belirtti.
Yaklaşık 3 yıl önce bir grup Fransız senatör, palmiye yağına uygulanan verginin yüzde 300'e çıkarılmasını teklif etmiş, bu teklif gereken desteği bulamayınca kanunlaşmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fransa ile İtalya arasında Nutella gerginliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN