Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyasi soykırım

Diktatör Sisi’yi “kahraman” gibi karşılayan Avrupa ve ABD gözlerini bir kez daha adalete karşı yumdu. Cunta mahkemesi, Mursi’nin aldığı iki idam cezasından birini onayladı, diğerini de ömür boyu hapis cezasına çevirdi. Adaleti ipe dizen mahkeme, İhvan’ın beyin kadrosu dahil 116 kişinin idam kararını onayarak siyasi soykırıma imza attı.

Giriş Tarihi: 17.6.2015
Siyasi soykırım
Askeri darbenin ardından, Müslüman Kardeşler'e yönelik verdiği cezalarla insan haklarını hiçe sayan Mısır yargısı, en büyük skandala imza attı. Mısır'ın demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında mayıs ayında iki farklı davada verilen idam cezaları karara bağlandı. Söz konusu iki dosya görüş ve onay alınması için müftülüğe gönderilmişti.

Karar, başkent Kahire'deki Polis Akademisi'nde açıklandı. Yargılama süreçlerinin ilki olan Casusluk Davası'nda, "devlet sırlarını yabancı ülkelere ulaştırdığı" gerekçesiyle Mursi'ye daha önce verilen idam cezası müebbet hapis cezasına çevrildi. Tüm dünya müebbet de olsa idam cezasından dönülmesini "olumlu" karşılarken iki saat sonra şok haber geldi. Mursi'ye 2011'de yaşanan toplu hapisten kaçma olayında başrol oynadığı gerekçesiyle 16 Mayıs'ta verilen idam kararının onandığı açıklandı. Aynı davada yargılanan ve mahkumların kaçmasına izin verdiği öne sürülen polis memurlarıysa aklandı.


BM'DEN FLAŞ MURSİ AÇIKLAMASI

3 Temmuz 2013'teki darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mursi, casusluk davasında "Devletin çıkarlarına zarar vermek üzere Hamas, Hizbullah örgütü ve İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı işbirliği yapmakla" suçlanıyordu. Mursi, idam cezası aldığı "Hapishaneler Baskını" davasındaysa, Hüsnü Mübarek'i deviren halk ayaklanması sırasında "Hamas'tan yardım alarak hapisten kaçmak ve toplu firarda başrol oynamak" suçuyla yargılanıyordu. Mursi'nin avukatlarının, verilen müebbet ve idam kararlarını temyize götürmesi bekleniyor. 2011'de gerçekleşen olaylar sırasında Mursi, herhangi bir suç isnad edilmeksizin hapse atılmıştı.


"DARBE İSLAM'A KARŞI YAPILDI"

İdam cezası mahkeme tarafından onanan Muhammed Mursi'nin oğlu Usame Mursi, A Haber'e konuştu. Dava sürecinde babası Mursi'nin avukatlığını da yapmış olan Usame Mursi, "Bu kararın arkasında kimlerin olduğunu biliyor ve onlara karşı mücadele ediyoruz" dedi. Mursi, Türkiye'den de örnek vererek "Türk halkı askeri darbeler altında nasıl bir yaşam olduğunu bilir. Bütün Ortadoğu ülkelerinde darbeler İslam'a karşı yapılmaktadır" dedi. Usame Mursi, ülkesi için daha ağır bedeller ödemeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

BİLTACİ'YE DE İDAM VERİLDİ

Muhammed Mursi ile beraber "casusluk" davasında 16 kişiye daha müebbet verildi. Aynı davada İhvan liderlerinden Hayrat Şatır ile birlikte 16 kişiye ise idam verildi. "Hapishaneler baskını" davasında da Mursi ile birlikte Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed Biltaci ve İhvan liderlerinden Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 100 kişinin daha idam cezası onaylandı. Gıyaben yargılanan isimlerden Dünya Müslüman Alimer Birliği Başkanı Yusuf El Karadavi de idam cezası aldı.


DIŞİŞLERİ'NDEN KARARA TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı, Mursi ve 116 kişi hakkındaki idam cezasının onanmasını kınadı. Mursi'nin, keyfi ve uluslararası standartlara aykırı bir hükümle karşı karşıya bırakıldığını belirten bakanlık, bu kararın Mısır'ın ihtiyaç duyduğu istikrara katkı sağlamayacağını açıkladı. Mısır yargısına dünyadan da tepkiler geldi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, idam cezalarını uygulamama çağrısı yaparken, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest "Kitlesel mahkumiyet uygulamalarını kınıyoruz, adil değil" dedi. Uluslararası Af Örgütü de kararın ülkedeki adalet sisteminin korkunçluğunu gözler önüne serdiğini vurguladı.

BANGLADEŞ'TE İPTAL ÇIKMADI

Bangladeş'te Yüksek Mahkeme, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreteri Ali İhsan Mücahid'e, 1971'deki bağımsızlık savaşı sırasında insanlık karşıtı suç işlediği gerekçesiyle verilen idam cezasını onadı. Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2013'te Mücahid'i soykırım, cinayet, adam kaçırma ve işkencenin de aralarında bulunduğu yedi suçlamadan beşinde suçlu bulmuş ve idama mahkum etmişti. Cemaat-i İslami Partisi, bugün ülke genelinde genel grev düzenliyor.


İHVAN'DAN CUMA ÇAĞRISI

Müslüman Kardeşler, mahkeme kararını 'hükümsüz' olarak nitelendirdi ve cuma günü protesto çağrısında bulundu. Bildiride "İhvan, onurlu vatandaşlarımızı idam cezalarına, tutuklamalara, kaçırılmalara ve adam kaybetmelere karşı, bu cuma günü ayaklanmaya çağırıyor" ifadeleri yeraldı. Türkiye'de de AK Parti Gençlik Kolları, idam kararlarını Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği önünde protesto etti. "Hiçbir Firavun Musa'ya hükümdar olamaz", "İnsanlık için sesini yükselt" yazılı Türkçe ve Arapça dövizler taşıyan grup, kararı lanetledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siyasi soykırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN