Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutsal mekânlar ateş altında

ABD'de beyaz saldırgan, siyahiler için önemli bir kilisede 9 kişiyi katletti. Yemen'de IŞİD, Şii camilerine saldırarak 31 kişiyi öldürdü. İsrail'de tarihi kilise Yahudilerce kundaklandı

Giriş Tarihi: 19.6.2015
Kutsal mekânlar ateş altında
ABD'nin Güney Carolina eyaletindeki Charleston kentinde bulunan ülkenin en eski kiliselerinden Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne silahlı saldırı düzenlendi. Tarihi siyahi kiliseyi kana bulayan eylemde 9 kişi hayatını kaybetti. Kilisenin papazı ve eyalet senatörü Demokrat Clementa Pinckney de saldırıda öldü. Kiliseyi kana bulayan kişi Dylan Storm Roof (21) adlı beyaz bir ABD vatandaşı çıktı. Saldırının ardından kaçan Roof, olaydan 12 saat sonra 400 km uzaklıktaki Kuzey Carolina'nın Shelby kasabasında gözaltına alındı. Saldırganın kiliseyi neden hedef seçtiği konusunda açıklama yapılmadı. Ancak kent polisi saldırının nefret suçu olduğunu duyurdu. Yapılış tarihi 1816'ya olan Afro-Amerikan kilisesinin kurucularından biri 1822'de köle isyanını organize eden Denmark Vesey'di.

OBAMA:İLK SALDIRI DEĞİL

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da yardımcısı Joe Biden ile kameralar karşısına geçerek söz konusu saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Obama "Bu siyahilerin gittiği kiliselere yönelik ilk saldırı değil. Irka ve inançlara duyulan nefretin demokrasimiz ve ülkülerimize özellikle bir tehdit oluşturduğunu biliyoruz" dedi.

CAMİLERE SALDIRI

Kutsal mekanların hedef olduğu bir diğer adres Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon uçaklarının 3 aydır Husi milislerine yönelik hava saldırıları düzenlediği Yemen oldu. Başkent Sana'daki üç ayrı Şii camisinde, 4 bomba yüklü araçla gerçekleştirilen patlamalarda 31 kişi öldü, 60'dan fazla kişi yaralandı. Görgü tanıklarının "kasten sivillerin hedef alındığını" aktardığı saldırıları IŞİD üstlendi.

KİLİSE KUNDAKLANDI
İsrail'de ise Hıristiyanlarca kutsal olarak kabul edilen Somun ve Balık Çoğalımı Kilisesi kundaklandı. Taberiye Gölü kıyısında bulunan kiliseye saldırı anında duvara İbranice nefret söylemlerinin yazılması nedeniyle gözler Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilere çevrildi. 16 Yahudi tutuklandı. Ancak daha sonra hepsi serbest bırakıldı. Saldırıya uğrayan kilise, 4'üncü ile 5'inci yüzyıllar arasında inşa edildi. Hıristiyan inanışına göre Hz. İsa mucizevi şekilde bu kilisede 5 bin kişiyi 5 somun ekmek ve 2 balık ile doyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutsal mekânlar ateş altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN