Vuçiç: 'Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye hazırım'

Giriş Tarihi: 19.6.2015 21:02
Vuçiç: 'Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye hazırım'

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, "Boşnaklar isterse, Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye hazırım" dedi.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Srebrenitsa soykırımının 20'inci yılı dolayısıyla düzenlenecek törene katılıp katılmaması ile ilgili, "Boşnaklar bunu isterlerse, ben gelmeye hazırım" dedi.

Vuçiç, başkent Belgrad'daki Sırbistan Hükümeti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"SOYKIRIM" DİYEMEDİ

Srebrenitsa'da yaşanılanlar için ''soykırım'' kelimesini kullanmayan Vuçiç, Srebrenitsa'da yaşanılanları ''büyük ve korkunç suç'' olarak nitelendirdi.

Vuçiç, İngiltere'nin Srebrenitsa soykırımının 20. yılı dolayısıyla hazırladığı karar tasarısını desteklemeyeceklerini belirterek, bunun yerine Sırplar ve Boşnaklar arasında uzlaşı ve barışın sağlanması için çalışma yapılması önerisinde bulundu.

"ONLARIN KARŞISINDA BAŞIMI EĞMEYE HAZIRIM"

Srebrenitsa'daki Müslüman ve Boşnak kurbanlar için saygı duruşunda bulunmaya hazır olduğunu da aktaran Vuçiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu suçun işlenmesine dahili olmayan Sırpların yüzde 99'unun dünyanın her yerinde başları dik yürümeleri için, ben Sırbistan Başbakanı olarak Srebrenitsa masum kurbanlarının karşısında başımı eğmeye ve bu konudaki tavrımızı göstermeye hazırım. Eğer Boşnaklar isterse, ben Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye, Müslüman ve Boşnak kurbanlara saygı duruşunda bulunmaya hazırım.''

Naser Oriç'in gözaltına alınması

Sırbistan'da çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda İsviçre'de gözaltına alınan Srebrenitsalı eski Boşnak komutan Naser Oriç'e ilişkin bir soruya daVuçiç, "Kim bunun yargılanmamasını isteyebilir, bizim bu konu ile ilgili yaşayan şahitlerimiz var" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vuçiç: 'Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye hazırım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN