toprakları belgeleniyor

Giriş Tarihi: 23.6.2015 15:03
Filistin toprakları belgeleniyor

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, ” toprakları, Osmanlı arşivlerine dayanarak belgeleniyor. Bu belgelerle devleti, Filistin’deki özel ya da kamu arazisi için ‘Butoprak yada yer Filistin’in değil’ diyemeyecek” dedi.

Bülbül, yaptığı açıklamada, Platformu'yla Osmanlı Devleti'ndeki Filistinarşivlerini araştırdıklarını ve kayıtları belgelediklerini anlattı.

'in birçok konuda hukuk sınırları içerisinde hareket etmediğini, bu nedenle Filistin'e ilişkin bir arşiv çalışması başlattıklarını belirten Bülbül, şunları kaydetti:

"İsrail, hukuku tanımayan, yer yer ihlal eden, hatta hukuk tanımazlıktan gelen bir ülkedir. İsrailtarafından Filistin'deki pek çok kamu mülkiyeti ya da özel mülkiyete değişik gerekçelerle el konuluyor. 'Tarihte böyle bir köy yok, böyle bir vakıf yok, böyle bir yerleşim yok' diyerek oradaki Filistin halkının mallarına el konuluyor. Tabii bu vakıf mülkiyeti olabildiği gibi, özel mülkiyet de olabiliyor. İşte bu proje tamda bunu önlemeye yönelik bir projedir. Biz araştırmalarımızı çok geniş kapsamlı yapıyoruz. Osmanlı arşivlerinden tapu sicil kayıtları, padişah fermanları ya da tarihi belge niteliğindeki bütün belgelerde Kudüs ve Filistin topraklarındaki oradaki arsaların kime ait olduğuna dair belgeleri adeta yeniden çıkartıyoruz."

"Kayıtlar net bir şekilde ispatlanıyor"

Filistin topraklarının tekrar belgelendikten sonra orada yaşayanlara verileceğini aktaran Bülbül, " Filistintoprakları, Osmanlı Devleti arşivlerine dayanarak belgeleniyor. Bu belgelerle İsrail devleti, Filistin'deki özel ya da kamu arazisi için 'Butoprak ya da yer Filistin'in değil' diyemeyecek" diye konuştu.

Kayıtların net bir şekilde ispatlandığını dile getiren Bülbül, "Tarihsel delil niteliğinde olan bu belgeler İngilizce, Arapça, Fransızca ve pek çok dile çevrilecek. Dolayısıyla uluslararası kurum ve kuruluşlardaFilistin davası daha net şekilde savunulabilecek. Filistin halkı kendini daha rahat ifade edebilecek. Uluslararası davalarda delil veya belge niteliğinde olan bu belgeler Filistinlilere teslim edilecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistin toprakları belgeleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN