ABD rehine politikasında değişikliğe gidiyor

ABD Başkanı Barack Obama, terörist gruplar tarafından rehin alınan Amerikalılara ilişkin politikalarında değişikliğe gittiklerini duyurdu.

Giriş Tarihi: 24.6.2015 22:40 Güncelleme Tarihi: 24.6.2015 22:40
ABD rehine politikasında değişikliğe gidiyor
Değişiklikle birlikte ailelerin, haklarında soruşturma açılması korkusu yaşamadan sevdiklerini geri getirmek için fidye ödeyebilmelerine izin verilecek.

Obama, rehinelere ilişkin politika değişikliğini Beyaz Saray'da açıkladı. Terörizmle bağlantılı gruplarca, 2001'deki 11 Eylül saldırılarının ardından 80'den fazla Amerikalı'nın rehin alındığını ifade eden Obama, yönetim olarak, bu rehinelerin ülkelerine güvenli şekilde geri getirilmesi ve ailelerine sahip çıkılması için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini söyledi.

Obama, bu noktada yılmadan çalışmayı sürdürdüklerini belirterek, geçen yıl Suriye ve Yemen'deki Amerikalı rehinelerin kurtarılması için operasyon yetkisi verdiğini hatırlattı. 11 Eylül sonrasında rehin alınan ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının belirli bir zaman sonra evlerine dönmesinin sağlandığını, ancak bazılarının ise şu ana kadar kurtarılamadığına değinen Obama, "Bu rehineler için kabus devam ediyor, dolayısıyla bizim de gece gündüz onları aileleriyle buluşturmak için çalışmamız devam ediyor" dedi.

Rehinelerin ailelerinin, yakınlarının kurtarılması konusunda bakanlıklar ve kurumlar arasında iş birliğinin olmadığından, bürokrasi içinde kaybolup gitmekten ve bazı noktalarda başvurmayı düşündükleri yollar nedeniyle tehdit edildiklerinden şikayetçi olduklarını anlatan Obama, "Bunlar kesinlikle kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Yeterince acı çeken bu ailelerin, hükümet tarafından göz ardı edildiklerini asla düşünmemeleri gerektiğini dile getiren Obama, bu noktada rehine politikalarının kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi talimatını verdiğini bildirdi.

Obama, daha önce rehin alınanlar ve ailelerinin de bu gözden geçirmeye katkı sunduğunu, gittikleri politika değişikliğinde bu önerilerin doğrudan etkili olduğunu ifade ederek, "Hükümetimizin, iyi niyetlerine karşın, onlara hayal kırıklığı yaşattığı zamanların olduğu doğru. Onlara daha iyisini yapabileceğimiz sözünü verdim. Bugün resmen Amerikalı rehinelerin nasıl evlerine geri döndürülebileceğini ve ailelerine destek olunabileceğini geliştirmek için yeni başkanlık politikası direktifi veriyorum" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
ABD rehine politikasında değişikliğe gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN