Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'nin yeniden imarına izin

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Hasayine, "Tamamen yıkılan evlerin inşaatında kullanılacak malzemenin 'ye geçişi için 'le anlaşma sağlandı" dedi.

Giriş Tarihi: 24.6.2015 20:08
İsrail'den Gazze'nin yeniden imarına izin
Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, Şeridi'ne malzeme geçişi konusunda 'le anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Bakanlığın Gazze'deki merkezinde konuşan Hasayine, "Yıkılan evlerin sahipleri ve yeni ev inşa etmek isteyen kişiler için Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi (UNOPS) gözetiminde Gazze Şeridi'ne inşaat malzemesi sokulması amacıyla İsrail'le anlaşma sağlandı" dedi.

Hasayine, söz konusu anlaşmanın yıkılan evlerin sahiplerine olduğu gibi "yeni ev yapmak veya kat çıkmak isteyenlere de kapı açtığını" söyledi.

Filistin Ekonomi Bakanlığının inşaat malzemelerinin takibinden sorumlu olacağını ifade eden Hasayine, belediyelerin inşaat ruhsatını vererek ekspertizin Bayındırlık ve İskan Bakanlığına gönderileceğini ve bu mercinin İsrail'den malzeme girişi için izin alacağını belirtti.

Hasayine, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) Gazze Şeridi'nin güney doğusunda yer alan Hucur ed-Dik köyüne 12,5 milyon dolar değerinde 15 apartman inşa edeceğini de kaydetti.

TİKA, Gazze'de yaptığı ayni ve nakdi yardımların yanı sıra bir stadyum ile evleri yıkılan bazı aileler için konut başta olmak üzere Filistin'de bir dizi proje yürütüyor.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, 31 Mayıs'ta TİKA ve Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği toplu nikah törenindeki konuşmasında, Türkiye'nin 340 konuttan oluşan 20 apartman inşa edeceğini duyurmuştu.

İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz 2014'de başlattığı ve 51 gün süren saldırılarda 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) BM Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğiyle hazırlanan istatistiğe göre, İsrail saldırılarında yaklaşık 12 bin ev tamamen yıkıldı, 160 bin ev hasar gördü bunların 6 bin 600'u ise kullanılamaz durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den Gazze'nin yeniden imarına izin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN