Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye’de can kayıpları 250 bini buldu

Giriş Tarihi: 25.6.2015 15:49
Suriye’de can kayıpları 250 bini buldu

Suriye’de 18 Mart 2011’den 21 Haziran 2015’e kadarki zaman diliminde tespit edilen can kayıplarının 250 bini bulduğu ortaya çıktı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 250 BİNİ BULDU

Öncü Kadınlar Platformu ve TÖRKAD tarafından hazırlanan "Suriye Raporu" korkunç bilançoyu gözler önüne serdi.
Uluslar arası insan hakları dernekleri ve Suriye'deki aktivistlerin saha çalışmalarından derlenen istatistiklerle, Öncü Kadınlar Platformu ve TÖRKAD'ın STK'larla birlikte yaptıkları araştırma sonuçları Mardin'de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.
Açıklanan rapora göre, 69.123'ü sivil, 10.901 çocuk ve 7.001 kadın olmak üzere Suriye direnişinden bugüne hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bini buldu.

EN HAFİF TABİRİYLE VİCDANSIZLIK

Basın toplantısında Esed rejiminin cezaevlerinde tutulan tutuklu sayısına ulaşamadıklarını anlatan Platform Sözcüsü Zeynep Alkış, "Cezaevlerinde işkenceden, kötü muameleden dolayı hayatlarını kaybeden Suriyelilerden habersisiz. Faili meçhuller hakkında bilgi alamıyoruz. Açık zulümler sürerken, kapalı devre, örtülü katliamlarda Suriye'de devam ediyor. Esed güçleri tarafından günü birlik kaçırma olayları da sürüyor" dedi. 3 Aylık ortak bir çalışma sonucu bazı rakamlara ulaştıklarını belirten Zeynep Alkış, "Çok acı. Gerçekten dünyanın sessizliği devam ederken Esed rejimi aralıksız bir şekilde zulümlerine devam ediyor. Yaptığımız araştırmaya göre Suriye'de 18 Mart 2011'den 21 Haziran 2015'e kadarki zaman diliminde tespit ettiğimiz can kayıpları 250 bini bulmuş durumda. Maalesef hayatını kaybedenlerin, 10.901 çocuk ve 7.001 kadın. Yine direnişin başladığı günden bugüne kadar geçen süreçte 69.123 sivil hayatını kaybetti. Bu bir soykırımdır, yüzyılın felaketidir. Buna duyarsız ve sessiz kalmak en hafif tabiri ile vicdansızlıktır" diye konuştu.

KATLİAMA TÜRKİYE DIŞINDA TEPKİ VERİLMİYOR

Yaşanan katliama Türkiye'den başka güçlü bir tepki yükselmediğine vurgu yapan Alkış, "Suriye'de ölüm, açlık kol geziyor. Merminin nerden gelip bir masum canı bulacağı belli değil. Rapora son şeklini verdiğimiz gün Esed güçleri varil bombaları ile Halep'e saldırdı. Yine onlarca kişi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı. Ramazan ayında bile masum Suriye halkı katliam ile karşı karşıya. Ama Dünya ülkelerinden kesintisiz zulme "DUR" diyen yok. Halep'e yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin hepsi sivil. Aralarında kadında çocuklarda var. Hepsi bizim kardeşlerimiz. Biz onları kardeş olarak bildiğimiz için gücümüzün yettiğince mücadele veriyoruz. Yaptığımız tüm görüşmelerde masum Suriye halkının yanında bir tek Türkiye'nin olduğunu gördük. Sevinmedik. Sevinemedik. Böyle olmamalı. Türkiye'nin duyarlılığı tüm dünya ülkelerine yayılmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye’de can kayıpları 250 bini buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN