Türkiye'nin en iyi haber sitesi

''Türkiye'yi yalnız bırakmak adil değil''

BM sorumlusu Feltman, Suriyeli sığınmacılar konusunda Türkiye'yi yalnız bırakmanın adil olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 25.6.2015 11:19
''Türkiye'yi yalnız bırakmak adil değil''
BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi'ne Suriye'deki duruma ilişkin verdiği brifingde, Tel Abyad'da DAEŞ ile diğer gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye yeni bir sığınmacı akını gerçekleştiğini ifade etti.
BM rakamlarına göre bu çatışmalar dolayısıyla yaklaşık 25 bin Suriyelinin Türkiye'ye sığındığını vurgulayan Feltman, bunların 2 bininin daha sonra Suriye'ye geri döndüklerinin tahmin edildiğini belirtti.

Türkiye'nin sığınmacılar konusunda uluslararası toplum tarafından yalnız bırakılmasının doğru olmadığını dile getiren Feltman, "Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusuyla tek başına mücadele etmeye devam etmesini beklemek ne adil ne de mümkündür" dedi.

Feltman, bölgede Türkmen ve Arapların zorla yerlerinden edildikleri iddiaları üzerine BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi'nin inceleme başlattığını anlatarak, "Bugüne kadar sistematik ve geniş ölçekte bir uygulamanın yapıldığına ilişkin delil görmedik" diye konuştu.

Ajanslar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Türkiye'yi yalnız bırakmak adil değil''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN