: Çalınan bilgilerin sorumlusu li lar

Giriş Tarihi: 26.6.2015 11:17
ABD: Çalınan bilgilerin sorumlusu Çinli hackerlar

İstihbarat Şefi Clapper, ABD Personel Yönetimi Dairesi'nin ağlarına girilerek milyonlarca kişinin bilgilerinin çalınmasının sorumlusunun li lar olduğunu öne sürdü

Amerikan İstihbarat Dairesi Başkanı James Clapper, geçtiğimiz günlerde kamu dairelerine yapılan hack saldırısında şüphelerin odağında 'in olduğunu söyledi..

Geçtiğimiz günlerde Personel Yönetimi Dairesi şu an çalışan, emekli olmuş veya ayrılmış çalışanlar da dahil olmak üzere milyonlarca kişinin bilgilerinin lar tarafından çalındığını duyurmuştu.
Washington'da gerçekleşen bir istihbarat konferansında konuşan Clapper, "Bu zor işi başardıklarından dolayı aslında Çinli hackerlara bir çeşit saygı duymamız gerekiyor." ifadelerine de konuşmasında yer verdi.
Clapper'in açıklamalarıyla devam eden soruşturmada birinci derece şüphelinin Çinli hackerlar olduğu yönündeki iddialar doğrulanmış oldu.
Resmi makamlardan gelen bilgiler 4 milyon kişinin bilgilerinin çalındığını ifade etse de bazı medya kuruluşları bu sayının 18 milyonu bulduğunu aktarıyor.

Clapper'in açıklamasının ABD ve Çinli üst düzey yetkililer arasında siber güvenlik konusunda 3 gün süren toplantıların ardından gelmesi dikkat çekti.
ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry ise geçtiğimiz çarşamba günü konu ile ilgili toplantılarda Çin tarafına herhangi bir ithamda bulunulmadığını, soruşturmanın devam ettiğini söylemişti. Konuşmasında ayrıca, Çin ve Amerika'nın "devletin çıkarları" meselesinde bir siber ahlak geliştirmek için beraber çalışmaları gerektiğine dikkat çekmişti.

The Journal gazetesi ise Clapper'ın "Politikacılar caydırıcı güç kullanmaktan kaçındıkça Amerika Devleti ve Amerikan Şirketleri hedef olmaya devam edecekler" sözlerini aktardı. Ayrıca "Amerika'nın hackerlara yönelik caydırıcı bir tehdidinin bulunmuyor olması Washington'un siber savunma meselesine pek de ağırlık vermediğini gösteriyor" ifadesine de yer verildi.
Çin ise sorumlunun Çinli hackerlar olduğuna dair herhangi bir ima dahi bulunmadığını söyleyerek açıklamaları mantık dışı ve bilimselliğe aykırı olduğunu vurguladı. Ulusal Halk Meclisi üyesi ve Çin Devlet Bakanı Yang Jiechi çarşamba günkü toplantının ardından iki ülkenin siber güvenlik konusunda birlikte çalışması gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD: Çalınan bilgilerin sorumlusu Çinli hackerlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN