Türkiye'nin en iyi haber sitesi

den sınır hattında nöbeti

Irak'ta güçleri, yaklaşık bin kilometrelik sınır hattında muhtemel saldırılarına karşı teyakkuzda bekliyor.

Giriş Tarihi: 28.6.2015 16:14
Peşmergeden sınır hattında DAEŞ nöbeti
Erbil'in 50 kilometre batısındaki Hazer bölgesi, nin ile sınır çizgisi niteliğinde. Peşmergeler, yaklaşık bir yıl önce Musul'u ele geçiren DAEŞ militanlarının muhtemel saldırılarına karşı ağır silahlar eşliğinde sınır nöbeti tutuyor.

Hazer'deki Peşmerge gücü Komutanı Yarbay Kawa Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ'in saldırılarını engellemek için hendek kazdıklarını söyledi. Yaz sıcaklarının başlamasıyla işlerinin daha da zorlaştığını anlatan Maruf, "Peşmergeler, saatlerce güneşin altında nöbette bekliyor. Mevzilerimizde muhtemel saldırılara karşı hazır bekliyoruz. Zaman zaman DAEŞ militanları bulunduğumuz bölgeye ateş ediyor. Biz de bu ateşe anında karşılık veriyoruz" dedi.

Erbil, Musul, Kerkük ve Süleymaniye sınır hatlarında sürekli teyakkuzda olduklarını aktaran Maruf, DAEŞ saldırılarına karşı koalisyon güçlerinin de savaş uçaklarıyla kendilerine destek verdiğini ifade etti.

Terör örgütü DAEŞ'in 10 Haziran 2014'te Musul'u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesiyle başlayan çatışmalar ülkenin çeşitli kentlerinde devam ediyor. Irak ordusuyla Peşmerge güçleri, DAEŞ'in elindeki bölgeleri geri almak için operasyonlar düzenliyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Irak ordusuna havadan destek veriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmergeden sınır hattında DAEŞ nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN