2017 yıl sonra en yakın buluşma

Venüs ve Jüpiter 2017 yıl aradan sonra önceki gün ilk kez birbirine bu kadar yaklaştı. En son Milattan önce 2 yılında birbirine bu kadar yakın olan iki gezegen tek bir yıldız gibi göründü. Bu tarihi an Türkiye’nin pek çok yerinden izlendi ve görüntülendi.

Giriş Tarihi: 1.7.2015 15:22 Güncelleme Tarihi: 1.7.2015 15:28
2017 yıl sonra en yakın buluşma
Gökyüzünün en parlak iki gezegeni olan Venüs ve Jüpiter dün gece 2017 yıl aradan sonra 0.3 derece ile yakınlaştı. Venüs ve Jüpiter gezegenleri izleyenler tarafından birbirinden renk ve parlaklıklarıyla ayırt edildi. Buluşması sırasında Jüpiter'in Ganymede, Europa ve Callisto adlı uyduları da görüntülendi. ABD Uzay ve Havacılık Üssü NASA daha önce Jüpiter ve Venüs gezegenlerinin haziran ayı boyunca birbirine yaklaşarak tek yıldız gibi görüneceğini açıklamıştı.

Gezegenler en son milattan önce 2 yılında tek bir yıldız gibi görünmüştü. Yakınlaşma 17 Haziran 20.50 de gerçekleşmiş ve Kudüs'te görüntülenmişti. O dönemde sadece güney yarım küreden bakıldığında ful görüntü veren iki gezegen Ortadoğu'da Batı'ya bakıldığında bir saat birleşik görünmüştü.

Ege Üniversitesi Uzay Bilimleri Fakültesi bölüm başkanı Varol Keskin : "Belirli aralıklarla bu buluşmalar gerçekleşir. Bundan önceki buluşma 2006 yılında gerçekleşti ancak son buluşma kadar yakın değildi. Bir sonraki 26 Ekim'de sabah saatlerinde olacak. İlerideki en yakın buluşmanın ise 2020 yılından sonra olması bekleniyor." dedi.

Berra METE - SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2017 yıl sonra en yakın buluşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN