Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kontrol noktalarında izdiham

'in, Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen lilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama neden oldu.

Giriş Tarihi: 3.7.2015 11:49
İsrail kontrol noktalarında izdiham
'in, Mescidi Aksa'da cuma namazı kılabilmek için Kudüs'e geçmek isteyen lilere "izin belgesi şartı" getirmesi, kontrol noktalarında izdihama yol açtı.

Batı Şeria'dan gelen 40 yaş altı Filistinlilere ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vermeyeceğini duyuran İsrail yönetiminin, önceki gün 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ve 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklere cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi şartı getirmesi tepkiyle karşılandı.

Mescidi Aksa'da namaz kılabilmek için Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktasına gelen 42 yaşındaki Selam Cuma, "İsrail yönetimi, 40 yaş üstündekilere ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs'e giriş izni vereceğini duyurmuştu. Bugün ise 50 yaş altındakilerin girişine izin vermiyor" dedi.

Cuma, "İşgal yönetimi, silah gücüyle Kudüs'e girişimizi engelliyor, bir yandan da kolaylık sağladığını iddia ediyor" diye konuştu.

Kadınlar tarafında bekleyen 39 yaşındaki Nihaye Abdulkerim ise İsrail askerlerinin kendilerini çok sıkı biçimde aradıklarını belirterek, "İşgalcilerin siyaseti işte bu" ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

"Gençler ayrım duvarına tırmandı"

Öte yandan, Kudüs yakınlarındaki Er-Ram beldesinde bazı bölgelerde cuma namazını Mescidi Aksa'da kılmak isteyen Filistinli gençlerin ayrım duvarına tırmandığı görüldü.

İsrail emniyeti, ramazanın üçüncü cuma namazına hazırlık için binlerce polisin Kudüs'te görev yapacağını duyurmuştu.

Ordu ise 16 ile 30 yaş arasındaki kadınlar ile 30 ile 50 yaş arasındaki erkeklerin cuma günleri Mescid-i Aksa'da namaz kılabilmeleri için izin belgesi almaları gerektiğini, belirtilen yaş aralığının üzerindeki kadın ve erkeklerin Mescid-i Aksa'ya izin belgesi olmaksızın girebileceğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail kontrol noktalarında izdiham
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN