Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov 'da

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhammedov, resmi görüşmeler için 'ı ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 3.7.2015 09:19
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov Gürcistan'da
lideri havaalanında Gürcü yetkililer tarafından karşılandıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Gürcü mevkidaşı Giorgi Margvelaşvili ile görüşmeye geçti. Türkmenistan ve Gürcistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin ele alındığı görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki jeopolitik ve bölgesel projeler, ulaştırma ve enerji koridoru konuları konuşuldu.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, Gürcistan'ın deniz ulaşımı kapasitesinin, enerji transiti de dahil olmak üzere özellikle kargo ve yük taşımacılığı işbirliği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da, Türkmenistan'ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda gündeme getirdiği tasarılara verdiği destekten ötürü Gürcü mevkidaşı Margvelaşvili'ye teşekkür etti. Türkmen heyetinin Gürcistan'daki yatırımlara ilgi duyduğu toplantıda konuşan Berdimuhammedov, Türkmenistan ve Gürcistan'ın politik, kültürel ve ekonomik ilişkilerinin iyi olduğunu fakat ticari ekonomik bağların daha da ileri gidebileceğini belirtti.

Gürcü Cumhurbaşkanı Margvelaşvili de Türkmenistan liderinin doğum gününü kutladıktan sonra "Türkmenistan'a aylar önceki ziyaretimizde ülkelerimizin gelişimi hakkında ilginç fikirler sunduğumuz o unutulmaz anları hatırlıyorum" dedi.
Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Gürcü Cumhurbaşkanı, Gürcistan ve Türkmenistan'ın stratejik görüşlerinin ekonomik işbirliği içinde birbirine uyduğunu kaydetti. Gürcü lider konuşmasında, "Türkmenistan'ın kendi ülkelerinin gelişimi ve Gürcistan'la olan işbirliği konusunda oldukça açık stratejileri var. Ayrıca bu işbirliği yalnızca iki ülke için değil tüm Avrasya bölgesi için yararlı olacak nitelikte" ifadelerine yer verdi. İki ülke projelerini açıklayan Gürcistan Cumhurbaşkanı, bunların ağırlıkla laciverttaşı mücevheri ve Agra projeleri olduğunu söyledi. Enerji sevkiyatı konusuna da değinen Gürcü lider, "Bizim nakliyat sektörümüz ve enerji projelerimiz ile Türkmenistan'ın çeşitli ve zengin enerji kaynakları, Avrupa ve bu işbirliğinde bulunmak isteyen diğer ülkelere taşınacak" dedi.
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov da, "Yakın işbirliği içinde olduğumuz diğer bir konu da enerji güvenliğidir. Son tüketiciler ve transit ülkelerin de bu enerji projelerine dahil olarak eşit şekilde faydalanmalarını istiyoruz" diye konuştu.
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov temaslarını tamamlamasının ardından yarın Tiflis'ten ayrılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov Gürcistan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN