Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roma zirvesinden uzlaşma çıktı

Giriş Tarihi: 4.7.2015
Roma zirvesinden uzlaşma çıktı

Türkiye ile İsrail'in Roma'daki sürpriz zirvesinden uzlaşı çıktı. İsrail'in Mavi Marmara kurbanlarına ödeyeceği tazminat tutarı ve Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılması konusunda uzlaşıldı

Mavi Marmara saldırısının ardından kesilen ilişkileri onarmak için Türkiye ile İsrail arasında sürdürülen müzakerelerde pürüzlerin giderildiği, uzlaşma yolunda önemli bir ilerleme kaydedildiği öğrenildi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Dışişleri Direktörü Dore Gold'un geçtiğimiz günlerde Roma'da sürpriz görüşme gerçekleştirdiği haberi diplomasi kulislerini hareketlendirdi. Görüşmede ilişkilerin normalleşmesi için atılacak adımların ele alındığı öğrenilirken kaynaklar daha önce de kamuoyuna yansımayan görüşmelerin gerçekleştiğini, müzakere sürecinin devam ettiğini belirtti.

TAZMİNAT VE AMBARGO
İsrail'in dokuz Türk vatandaşını öldürdüğü Mavi Marmara saldırısının ardından Ankara, ilişkilerin normalleşmesi için Tel Aviv'e üç şart sunmuştu. Uzun müzakerelerin ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ABD Başkanı Barack Obama'nın aracılığıyla Türkiye'den özür dilemişti. İlişkilerin onarılması için geriye ölenlerin yakınlarına ödenecek tazminat ile Gazze'ye ambargonun kaldırılması şartları kalmış ancak bir ilerleme kaydedilememişti. Yapılan son görüşmede İsrail ile Türkiye'nin tazminat tutarı üzerinde de uzlaştığı öğrenildi. Ancak tutarın ne olduğu konusunda bir bilgi verilmedi. 2013 yılı sonunda iki ülke arasında yapılan görüşmelerde İsrail'in tazminat tutarını ilk teklifine göre 7 kat artırarak 21 milyon doların üzerine çıkardığı ifade edilmişti. Gazze'ye ambargonun kaldırılması koşuluna da iki tarafı rahatlatacak bir formül bulunduğu belirtiliyor. İsrail'in, Türkiye üzerinden gidecek malların Gazze'ye girişinde kolaylık sağlamayı taahhüt ettiği ifade ediliyor. Ayrıca İsrail insani yardım ve ilaçların Gazze'ye ulaşmasına da engel olmayacak.

İMZA ÖNCESİ SON GÖRÜŞME YAPILABİLİR
Kaynaklar iki ülkenin bu perspektif üstünde uzlaşmaya yakın olduğunu belirtiyor. Uzlaşılan taslak hükümetlerin onayına sunulacak. Hükümetlerin değişiklik talebi olursa Roma'daki görüşmenin benzeri birkaç zirvenin daha yapılabileceği belirtiliyor. Bu görüşmelerin ardından İsrail Başbakanı Netanyahu anlaşmanın onayı için Bakanlar Kurulu'na başvuracak. Türkiye'de ise anlaşmanın onay makamı TBMM olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roma zirvesinden uzlaşma çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN