Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örgüt birbirine girdi

DAEŞ lideri Bağdadi, kendisine karşı "darbe" girişiminde bulunan 13 üst düzey ismi idam ettirdi. Örgüt içinde özellikle savaş stratejisiyle ilgili ciddi tartışmalar yaşandığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 5.7.2015
Örgüt birbirine girdi
Ortadoğu'yu kana bulayan terör örgütü DAEŞ, kendi içinde de ciddi bir ayrışma ve hesaplaşma sürecine girdi. Arap basınına yansıyan haberlere göre, özellikle savaş stratejisi, ele geçirilen yerlerin yönetimi ve Arap ülkelerinde düzenlenen intihar saldırılarıyla ilgili örgütün yönetim kadrosu içinde şiddetli görüş ayrılıkları yaşanıyor. Arabi el Cedid gazetesi, 'Halife' Ebubekir Bağdadi'ye muhalif olan bir ekibin darbe girişiminde bulunduğunu yazdı. Haberini, örgütle yakın işbirliği içindeki Suriyeli ve Iraklı tüccarlara dayandıran gazete, darbe girişiminin Bağdadi tarafından haber alındığını, hepsi de örgüt içinde üst düzey yönetici olan 13 kişinin idam edildiğini kaydetti. Gazetenin aktardıklarına göre, darbe girişimi 10-13 Haziran arasında, DAEŞ'in merkezi Rakka'nın güneyinde yaşandı. Kırsal bir alanda, Bağdadi'nin kullanacağı güzergâha bomba düzenekleri yerleştiren muhalif ekip, bir muhbirin suikast girişimini haber vermesiyle deşifre oldu. Bağdadi'nin bizzat yönettiği bir duruşma sonunda idama mahkum edilen suikastçılardan 13'ü kurşuna dizildi, onları destekleyenler de hapsedildi.

ELEŞTİRİLERE SALDIRIYLA CEVAP

Bağdadi'yi devirmeye çalışan ekipte Suriye, Irak, Afganistan, Suudi Arabistan, Libya ve Yemen'den isimlerin bulunduğu kaydedildi. Arabi el Cedid gazetesi, istihbarat uzmanlarının görüşlerine de başvurarak, DAEŞ içinde, halifeliğe Iraklıların yerine Suriyelilerin daha layık olduğunu savunan bir ekibin yer aldığını yazdı. Haberdeki dikkat çekici bir ayrıntı da, geçtiğimiz hafta Kuveyt'teki Şii Cafer Sadık Camisi'ne düzenlenen intihar saldırısıyla ilgiliydi. Gazete, saldırının, kendisini eleştirenlere güçlü bir cevap olsun diye bizzat Bağdadi tarafından planlandığını belirtti.

DAEŞ MİLİTANLARIYLA EVLENDİRİLMİŞLER
İngiliz lise öğrencisi Şamima Begüm (15), Amira Abese (15) ve Kadiza Sultan'ın (16) yeni görüntüleri ortaya çıktı. İngiliz Telegraph gazetesindeki fotoğraflarda şubat ayında Türkiye üzerinden Suriye'ye kaçtıkları saptanan kızlar DAEŞ'in merkezi olan Rakka'da görüldü. Guardian gazetesindeki haberde ise kızlardan ikisinin DAEŞ militanlarıyla evlendirildikleri belirtildi. Aileleri İngiliz hükümetini, kızların DAEŞ'e katılmak için yola çıkmalarını engelleyememekle suçlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örgüt birbirine girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN