Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ya batacak, ya çıkacak

Yorgo sandık başında. Referandumdan ya 'evet' oyuyla Euro Bölgesi'nde kalma kararı çıkacak, ya da 'hayır'la Yunanistan kendine yeni bir yol çizecek. Anketler 'evet’, Çipras ise 'hayır' diyor.

Giriş Tarihi: 5.7.2015 11:51 Güncelleme Tarihi: 5.7.2015 12:02
Ya batacak, ya çıkacak
Merkel'in kâbusu: Grexit başarılı olursa 'Birlik' dağılır!

IMF'ye olan borç nedeniyle temerrüde düşen Yunanistan'da halk bugün karar verecek. Ya 'evet' diyerek kreditörlerin talebini kabul edip euroda kalmaya devam edecek, ya da 'hayır' diyerek başının çaresine bakacak.
Bu arada Yunanistan'ın başına gelecek her iki senaryo için de yorumlar gelmeye devam ediyor. AB Komisyonu Başkanı Juncker "Eğer halk 'hayır' derse, Yunanistan'ın pozisyonu zayıflar" dedi.

PEKİ İYİ YÖNETİLİRSE...

PEKİ Yunan ekonomisi 'hayır' oyları sonunda Euro'dan çıkar ve üzerine bir de ekonomik canlılık görülürse ne olur? Oxford Economics ve Citigroup ekonomistlerine göre bu senaryonun gerçekleşmesiyle birlikte "euroyu terk etmek intihardır" teorisi çöpe atılır. Euro Bölgesi'nin diğer 'zordaki ülkeleri' de aynı yolu izlemeye karar verebilir.

PARÇALANMA İHTİMALİ

Oxford Economics'ten Ben May, "Ekonomik bir persfektiften en büyük bulaşıcılık tehditlerinden biri Grexit'in gerçekleşmesinin ardından ülke ekonomisinin hızlı bir şekilde güçlenmeye başlaması olur. Bu, Euro Bölgesi'nde parçalanma ihtimallerini artırır" dedi. Citigroup ekonomistleri ise, "Yunanistan'da kayda toparlanma görülmesi, krizdeki diğer ülkelerin destek bulması anlamına gelir" diye konuştu.

Borçların % 30'u silinsin

HEYECANLI bekleyiş sürerken Başbakan Çipras, ödenebilirliği sağlamak için borçların yüzde 30'unun silinmesi, kalan borçların da 20 yıl ödenmemesi gerektiğini söyledi. Çipras ayrıca alacaklıların teklifinin reddedilmesinin Avrupa'yı ret anlamına gelmeyeceğini de belirtti.

Kasada pazartesiye kadar para kaldı

Yunan Bankaları Birliği Başkanı Kaçeli "Yunan bankalarında pazartesiye kadar para kaldı" dedi. Maliye Bakanı Yanis Varoufakis ise ülkenin 6 aylık yakıtı ve dört aylık ilaç stoku bulunduğunu kaydetti. İngiliz Daily Telegraph gazetesindeki demecinde Varoufakis "Bankalardaki para ise tükenmek üzere. Bankalar belki pazartesi gününe kadar dayanabilir" diye konuştu.

Bankadaki mevduata dokunmayız

Yunanistan Bankalar Birliği Başkanı Louka Katseli, ülkedeki bankacılık sisteminin batmaması için, bankalarda bulunan 8 bin euro üzerindeki halkın birikimlerinden en az yüzde 30 kesinti yapılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

BULAŞICI OLUR MU?

EKONOMİSTLER Portekiz, İspanya ve İrlanda 'kriz sınırındaki' ülkelerin Yunan krizinin yayılması tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Riskler arasında, bu üç ülke tarafından ihraç edilen tahvil faizlerinin sert yükseliş ihtimali ilk sırada...

Fransa desteği

Paris müzakereler sırasında ılımlı bir yaklaşım sergilerken, konuya yakın kaynaklar, Euro Bölgesi vizyonunun Yunanistan'ın olası ayrılığıyla büyük yara almasından çekinen Fransa'nın son günlerde daha aktif bir role soyunduğunu aktardı.

Anketler ne diyor?

BU arada son yapılan anket, evet oylarının yüzde 44.8 ve hayır oylarının yüzde 43.4 oranında olduğunu gösteriyor. Ankete göre, yüzde 11.8'lik bir kesim de hâlâ kararsız. Yapılan değerlendirmede, 'evet' oyuna doğru bir kayma olduğu da belirtiliyor. Ankete göre Yunan nüfusunun yüzde 74'ü Euro Bölgesi'nde kalmak isterken, yüzde 15'i ulusal para birimine sahip olmak istiyor, yüzde 11'i ise kararsız.

Avrupa bizi kaybederse 1 trilyon eurosu gider

REFERANDUM öncesinde konuşan Yunan Maliye Bakanı Varoufakis, Avrupa'nın Yunanistan'ı kaybetmeyi göze alamayacağını söyledi. Avrupa'nın Yunanistan'ı kaybetmesi halinde 1 trilyon euroyu da kaybedeceğini belirten Varoufakis, kreditörleri suçladı.

Referandum Çipras'ın güç oluşturma girişimi

YUNANİSTAN'IN kreditörlere karşı müzakerelerini değerlendiren Uluslararası Müzakere Teknikleri Uzmanı ve Eğitimcisi Mike Freedman, "Görüşmelerde gördüğümüz daha ziyade pozisyon almak, güç yarışı ve atılan geri adımlar" dedi.

Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ya batacak, ya çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN