Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de 3 cephede savaş

Muhalif gruplar 20 bin kişiyle başlattıkları Büyük Halep Operasyonu'nda sahada ilerliyor. Şam rejimi ve Hizbullah milisleri ise Zebedani'ye girdi. Koalisyon uçakları da Rakka'ya bomba yağdırdı

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Suriye'de 3 cephede savaş
'nin kuzeyindeki Halep vilayetini ele geçirmek için 20 bin kişilik bir kuvvetle operasyon başlatan muhaliflerle rejim güçleri arasındaki çatışmalar 2 noktada devam ediyor. Rejim güçlerinin yoğun hava saldırılarına rağmen, muhaliflerin ele geçirdikleri bölgelerde kontrolü kaybetmediği ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenlediği bildiriliyor. Halep vilayetinde merkezin büyük bölümü rejim güçleri, kuzey ve batı muhalifler, doğu ve güneydoğu ise DAEŞ tarafından kontrol ediliyor. Şeyh Maksut bölgesinde ise Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçleri hakim.

200 REJİM ASKERİ ÖLDÜ

2 Temmuz'da büyük operasyona başlayan muhalifler, dün Cemiyetu'z Zehra ve Yeni Halep'in güneyindeki rejime ait Askeri Akademi bölgelerinde devam etti. Önceki gün muhaliflerin Askeri Akademi'den çıkan rejime ait askeri konvoya kurdukları pusuda aralarında İran ve Hizbullah milislerinin de yer aldığı 30 kişinin öldürüldüğü belirtilmişti. Şam Cephesi saha komutanlarından Ebu Abbas, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada şu ana kadar 200 rejim askerinin öldürüldüğünü, 50 askerin yaralandığını, 5 tankla onlarca askeri aracın imha edildiğini ve çok sayıda askeri mühimmatın ele geçirildiğini bildirdi. Edinburg Üniversitesi'nden Suriye uzmanı Thomas Pierret Halep'te yaşananlar için "Muhalif birlikler kentte Temmuz 2013'ten bu yana ilk kez sahada ilerliyor" dedi. Öte yandan Beşar Esad'a bağlı birliklerle Lübnan'dan gelen Hizbullah milisleri, muhaliflerin elinde olan Zebedani kentine dün girdi. 3 gündür çatışmaların devam ettiği Lübnan sınırındaki kent stratejik bir öneme sahip. Başkent Şam'ın kuzeybatısında bulunan Zebedani kenti bölgede muhaliflerin elinde olan tek yerleşim alanı. Çatışmalarda 14 rejim askeri ile Hizbullah milisi ölürken, El Nusra cephesinden de 11 kişi öldü. Esad rejiminin bölgeye, çoğu varil bombası olmak üzere 90 hava saldırısı düzenlediği kaydedildi.

RAKKA'YA EN BÜYÜK OPERASYON
Palmira'daki katliamların ardından ABD liderliğindeki koalisyon uçakları Suriye'nin Rakka kentine şimdiye kadarki en şiddetli hava operasyonlarını düzenledi. DAEŞ'in merkezi konumundaki Rakka'ya yönelik 16 hava saldırısında 22 militan öldürüldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin bildirdiğine göre hava operasyonlarında 1'i çocuk olmak üzere 8 sivil de can verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'de 3 cephede savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN