Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tanzanya'nın 'aslan ağacı'

Tanzanya'da Serengeti Parkı'nda aslanlar sineklerden kaçıp rahat bir uyku çekmek için topluca ağaca tırmanıyor. Olay, bir doğa fotoğrafçısı tarafından görüntülendi

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Tanzanya'nın 'aslan ağacı'
Avustralyalı doğa fotoğrafçısı Bobby-Jo Clow, safari yapmak için gittiği Tanzanya'da, Serengeti Milli Parkı'nda hayli ilginç bir manzarayla karşılaştı. Parkta bulunan bir ağacın dallarında bir grup aslanı aynı anda otururken gören Clow, gördüğü bu enfes manzarayı fotoğrafladı. 4 metre uzunluğundaki ağaca tırmanan 15 yetişkin aslanın kimisi ağacın tepesinde uyuyor, kimi daldan dala atlıyor, kimisi de tedirgin ifadeyle aşağı bakıyordu. Hayatında ilk defa bir ağaca bu kadar aslanın tırmandığını gören fotoğrafçı Clow, hayvanların neden toplu halde ağaca tırmandıklarını merak etti ve yerlilere sordu.

AMAÇLARI DELİKSİZ BİR UYKU ÇEKMEK

Yerliler, bölgede sineklerin çok fazla ve gölgelik alanın az olması sebebiyle aslanların, hem sineklerden kaçmak hem de gölgelenmek için ağaç tepelerini tercih ettiğini söyledi. Bunun üzerine Clow, bazı aslanları yakın plan fotoğraflamaya karar verdi. Ağaca tırmanan aslanlardan birisi, üzerine üşüşen sinekler uzaklaşmayınca daha da yukarıya tırmanmaya çalıştı. Clow bu anları da görüntüledi. Başka bir aslan da başına konan sinekleri uzaklaştıramayınca sinirlenip kükrerken fotoğraflandı. Uzun uğraşlar sonucu sinekleri kovmayı başaran aslanlar gölgenin altında huzur içinde uykularına çekilirken, bazı hayvanlar da ağaçtan inerek yoluna devam etti. Birbirinden ilginç fotoğraflarla parktan ayrılan Bobby-Jo Clow, görüntülediği ağaca "aslan ağacı" ismini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tanzanya'nın 'aslan ağacı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN