'Avrupa tarihinin en büyük siyasi krizi'

Alman basını, Yunanistan'daki referandum sonucunu "Milyarlarca euroluk borçların silinmesi yönünde küstahça talep" diye yorumlarken İngiliz basını da "Avrupa tarihinin en büyük siyasi krizi" dedi

Giriş Tarihi: 7.7.2015
'Avrupa tarihinin en büyük siyasi krizi'
Avrupa Birliği'nin kurtarma paketine beklenenin çok üzerinde bir oranla 'Hayır' diyen Yunanistan, dünya basınının da manşetlerini süsledi. Karara en sert tepki, beklendiği üzere Almanya'dan geldi. Dünya basınındaki ortak vurgu ise komşudaki krizin artık daha da derinleşebileceği yönünde... İşte önge gelen gazeteve haber kanallarının yorumları:

İNGİLTERE

'Daha derin krize sürükleyecek'
Dünyanın en saygın yayın organlarından Financial Times gazetesi, 'Hayır' sonucunun Yunanistan'ı daha derin bir krize sürükleyebileceğini yazarak ülkenin, yavaş yavaş euro bölgesinden çıkabileceği öngörüsünde bulunuldu. Independent gazetesi ise Yunan halkının Avrupa'ya meydan okuduğunu yazdı. Gazete, referandumun, Avrupa'yı tarihinin en büyük siyasi krizine sürüklediğini savundu. Guardian da manşetinde 'Hayır' oyunun Avrupa projesini raydan çıkaracak bir deprem yaratabileceğini yazdı.

ABD

'Çipras iflasa sürükleyebilir'
CNN, 'Hayır' oyunun Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkışına yönelik hareketini hızlandıracağını ve ülkeyi şimdiye kadar yaşanandan daha ciddi bir krizin beklediğini yazdı. New York Times ise Çipras'ın arkasına aldığı destekle ülkeyi hızla iflas ettirebileceği yorumunu yaptı.

ALMANYA

'Artık ayrılma vakti'
BIld gazetesi, "Alman halkının çoğunluğu, neden beceriksiz Yunan hükümetleri için ödeme yapmak zorunda olduğunu hiçbir zaman anlayamadı. Reformlar açıklandı fakat hiç hayata geçirilmedi. Para birliğinden çıkılmasının zamanı geldi de geçiyor" yorumunu yaparken, Nordwest Zeitung "Eğer alacaklılar milyarlarca euroluk borçların anlamlı reformlar yapılmadan silinmesi yönündeki küstahça talebe boyun eğerlerse, vermealma prensibine dayanan Avrupa kurtarma sistemi çöker" ifadelerini kullandı. Stuttgarter Nachrichten ise "Avrupa'yı zor günler ve ağır kararlar bekliyor. Yunanistan'a akan milyarlarca euroluk yardım boşa gitti. Yunan hükümeti kredilerin şartlarını kendisini koymak gibi küstahça bir karar almışken, bu ülkeye sıcak para göndermeyi kim kabul edebilir" diye yazdı.

FRANSA

'Merkel için mağlubiyet'
Le Monde gazetesi, referandum sonucunun Merkel ve taraftarları için bir mağlubiyet olduğunu vurguladı ve 'Hayır' yanlılarının, anketlerin çok üzerinde bir başarı sağladığını belirtti. Le Figaro ise Cumhurbaşkanı Hollande'ın Yunanistan'ın euro bölgesinde kalmasından yana olduğunu belirtip, Fransa'nın hem Yunan halkının kararına hem de AB kurallarına saygı duyan bir anlaşmadan yana olduğunu duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Avrupa tarihinin en büyük siyasi krizi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN