Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'dan yorumu

ABD Başkanı Barack ile mücadeleyi değerlendirdi

Giriş Tarihi: 7.7.2015 10:15 Güncelleme Tarihi: 7.7.2015 12:19
Obama'dan DAEŞ yorumu
ABD Başkanı Barack , ile mücadelenin uzun dönemli bir kampanya olacağını belirterek, "DAEŞ fırsatçı ve çevik. Suriye ve Irak'ta kırsal kesimlerin de bulunduğu birçok yerde masum sivil halkın aralarında mevzilenmiş durumdalar. Onların kökünü kazımak zaman alacak" dedi.
Obama, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'da ulusal güvenlik ekibiyle DAEŞ ile mücadeleyi ele alan bir toplantı yaptı. Toplantıya, Savunma Bakanı Ashton Carter, Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile ABD Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Lloyd Austin'ın da aralarında bulunduğu ulusal güvenlik ekibinden toplam 35 yetkili katıldı.

OBAMA'DAN İMAMA BANA DUA ET-TIKLAYIN

Arap ortaklarının da aralarında bulunduğu 60'ı aşkın ulusun DAEŞ ile mücadelede bir araya geldiğini hatırlatan Obama, ulusal güvenlik ekibiyle bugün örgüte yönelik stratejilerinde nelerin işlediğini ve daha iyi neleri yapabileceklerini ele aldıklarını kaydetti.
Obama, örgütle mücadelenin kısa süreli olmayacağını daha önce de dile getirdiklerini belirterek, "Bu (DAEŞ ile savaş) kısa süreli olmayacak, bu uzun dönemli bir kampanya. DAEŞ fırsatçı ve atik. Suriye ve Irak'ta kırsal kesimlerin de bulunduğu birçok yerde masum sivil halkın aralarında mevzilenmiş durumdalar. Onların kökünü kazımak zaman alacak" diye konuştu.

BİLİNMEYEN YÖNLERİYLE OBAMA-TIKLAYIN

"Örgütün püskürtebileceğini gördük"-

Örgütün zayıflatılıp yok edilmesi noktasında "asıl işin" koalisyon güçlerinin havadan destek ve eğitim katkısı sunduğu yerel güçlere düştüğüne işaret eden Obama, Irak'ta Ramadi'ye Suriye'de de ülkenin kuzeyine bakıldığında askeri mücadelelerde ilerlemenin yanında zaman zaman gerilemenin de yaşanabileceğinin görüleceğini hatırlattı.
Obama, 5 binden fazla hava saldırısıyla örgütün binlerce savaşçısının öldürüldüğünü, mevzilerinin, teçhizatlarının ve eğitim kamplarının yok edildiğini anlatarak, "Son yıla baktığımızda, sahada etkili bir partnere sahip olduğumuzda DAEŞ'in püskürtülebileceğini gördük" ifadesini kullandı.
Bu noktada Musul barajı, Sincar dağları ve Tikrit'te yenilgiye uğrayan DAEŞ'in Irak'ta ele geçirdiği alanların bir kısmını kaybettiği bilgisini veren Obama, Suriye'de de örgütün Kobani, Tel Abyad, Rakka gibi kentlerde, ülkenin kuzeyinde kayıplar verdiğine vurgu yaptı. Obama, "Dolayısıyla tüm bunlar DAEŞ'in stratejik zayıflığının bir gerçek olduğunu bizlere hatırlatıyor" dedi.
Örgütün hava gücü bulunmadığını, hiçbir ulus tarafından desteklenmediği ve kendi savaşçılarını infaz ettiğini vurgulayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Kısacası DAEŞ'in hem Suriye'de hem de Irak'ta son dönemdeki kayıpları örgütün yenilebileceğini ve yenileceğini kanıtlıyor. Doğrusu DAEŞ'in Suriye'deki üslerine yönelik saldırılarımızı yoğunlaştırıyoruz. Hava saldırılarımız operasyonlarına kaynak oluşturan petrol tesislerini hedef almayı sürdürecek. Suriye'de DAEŞ'in liderliğinin ve tesislerinin peşinde olmayı sürdüreceğiz."
Obama, diğer ülkelerle daha fazla bilgi paylaşımında bulunmanın, sınır güvenliklerini güçlendirmenin, yabancı savaşçıların Irak ve Suriye'ye akınlarını ve onların kendi ülkelerine geri dönmelerini önleyeceğine katkı sunacağını anlattı. Tüm ülkelere bu bağlamda daha fazla görevlerin düştüğünü belirten Obama, bu konuda "ilerleme kat edildiğini görmeye başladıklarını" da ifade etti.
Obama, DAEŞ ile mücadele kapsamında sahadaki yerel güçlerin eğitilmesi ve desteklenmesini hızlandırmayı sürdürdüklerini aktararak, Irak'ta Sünni gruplardan gönüllü savaşçıların eğitimlere katılmaya başladığını dile getirdi.

Suriyeli muhaliflerin eğitilmesi-

Obama, Suriyeli muhaliflere yönelik desteği artırmak istediklerine de değindi.
"Suriye'de ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik daha fazla şeyler yapmamız gerektiğini ekibime açıkça ilettim" diyen Obama, bu noktada ne tür adımlar atacaklarıyla ilgili bilgi vermedi.
Obama, Suriye'de iç savaşı sona erdirecek ve halkı DAEŞ'e karşı birleştirecek tek yolun Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yer almadığı yeni bir hükümeti kuracak kapsayıcı siyasi geçişin olduğunu kaydetti.

OBAMA'DAN BAŞÖRTÜ ÖVGÜSÜ-TIKLAYIN

DAEŞ'in nefret uyandıran ideolojisinin her ülke için tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Obama, ABD'de de bireysel saldırıların birer tehdit oluşturabileceğini, dolayısıyla örgütün ABD içinde kendine taraftar bulmasını önlemek için daha fazla çalışmaları gerektiğini bildirdi.
Obama, "Bizim şiddet içeren aşırılıkla mücadelemiz, aralarında ülkemizi güvenli tutmak için bizimle birlikte hareket eden vatansever Müslüman Amerikalıların da bulunduğu, inançlarından veya geçmişlerinden dolayı sadece bir toplumu hedef almamalı. DAEŞ'in ABD'dekiler de dahil dünya üzerinde korunmasız insanlara ulaşma ve onları saflarına katmada özellikle etkin olduğunu bilmemiz gerekiyor. Onlar dünya genelindeki Müslüman toplumları da hedef alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan DAEŞ yorumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN