Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amerikan ordusu küçülüyor

ABD Kara Kuvvetleri'nde yapılacak tasarruf önlemleri kapsamında, iki yıl içinde asker sayısı 40 bin azaltılacak.

Giriş Tarihi: 8.7.2015 11:31
Amerikan ordusu küçülüyor
ABD Kara Kuvvetleri'nde alınacak tasarruf önlemleri kapsamında orduya mensup asker sayısında azaltma yapılacak. Önlemler kapsamında orduya mensup asker sayısı 2 yıl içinde 40 bin, sivil personel sayısı da 17 bin kadar azaltılacak. Tasarruf planının bu hafta sonuna doğru resmi olarak açıklanması beklenirken, 2017 yılının sonunda asker sayısı 450 bine düşürülecek. Plan kapsamında, asker sayısı 1940 yılından bu yana en düşük sayıya ulaşacak.

Amerikan askerinin Afganistan'dan çekilmesi kararının 2016 yılına ertelenmesinin ardından yaklaşık 10 bin Amerikan askeri halen Afganistan'da bulunuyor. Terör örgütü IŞİD ile mücadele konusunda yaklaşık 3 bin 500 askeri personel de Irak'ta bulunuyor.
Tasarruf önlemleri kapsamında ordudaki asker sayısının azaltılması 2014 yılının başlarından itibaren gündeme gelmişti. Dönemin Savunma Bakanı Chuck Hagel, ülke dışında iki yıl süren savaşların ardından asker sayısının 450 bine düşürülmesini önermişti. Irak ve Afganistan'daki savaşların en şiddetli olduğu dönemlerde dahi ABD ordusunda 570 bin asker bulunuyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Amerikan ordusu küçülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN