Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mayıs’ta rekoru kırdı

Federal İstatistik Ofisi, Almanya’nın Mayıs ayında gerçekleştirdiği ın bir önceki aya göre 1,7 oranında, bir önceki yıla oranla ise 4.6 oranında artarak rekor kırdığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 9.7.2015 13:28
Almanya Mayıs’ta ihracat rekoru kırdı
Federal İstatistik Ofisi, Avrupa'nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya'nın Mayıs ayında beklenmedik bir rekor kırdığını açıkladı. Açıklamaya göre, Almanya Mayıs ayında gerçekleştirdiği ı bir önceki aya göre 1.7, bir önceki yıla göre ise 4.6 oranında arttırdı. Mayıs ayındaki
102 milyar euroluk ihracat artışının beklenmedik ve şaşırtıcı olduğunu kaydeden uzmanlar, rakamların 1991 yılından bu yana görülen en büyük artış olduğunu belirtti.

Öte yandan Almanya, ihracatının yanı sıra ithalatını da arttırdı. Rapora göre Mayıs ayında 793 milyon euro olan ithalat, bir önceki aya göre 0.4 oranında arttı. İthalat yıllık bazda da yüzde 3 arttı.
Euro Bölgesi üyeleri Mayıs ayı ihracatını 5.1 oranla artırırken, AB genelinde yaşanan artış ise 6.2 oldu. AB ülkelerinin ABD, Çin ve Asya ülkeleriyle yaptığı dış ticaretin ise yüzde 2.3 oranında arttığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya Mayıs’ta ihracat rekoru kırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN