Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uygur Türklerinin Çin'e teslim edilmesi tepkisi

Tayland hükümeti, 90 Uygur'un Çin'e iade edildiğini açıkladı. Dün, 200 kişilik grup İstanbul'da Tayland'ın Fahri Konsolusluğu'nu basmıştı.

Giriş Tarihi: 9.7.2015 11:07 Güncelleme Tarihi: 9.7.2015 11:39
Uygur Türklerinin Çin'e teslim edilmesi tepkisi
Tayland yönetiminin kendilerine sığınan Uygur Türklerinin Çin'e teslim etmesini protesto eden bir grup Şişli'deki Tayland Başkonsoluğuna girdi. Tayland bayrağını indiren grup konsolosluk binasının camlarını ve kapılarını kırarak binanın içerisine girdi.

Tayland yönetiminin kendilerine sığınan Doğu Türkistanlı Uygur Türkleri Çin'e teslim etmesini protesto eden bir grup 23.00 sıralarında Şişli'deki Tayland Başkonsololsuğu önünde toplandı. Burada bir süre sloganlar atarak Tayland yönetimini protesto eden grup basın açıklaması yaptı.
Tayland yönetiminin Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini Çin'e teslim etmesine tepki gösteren grup açıklamanın ardından konsolosluk bahçesine girerek Tayland bayrağını indirdi. Hızlarını alamayan grup üyeleri daha sonra taş ve soplarla konsolosluk binasına saldırmaya başladı. Cam ve kapıları kıran gruptakiler bina içerisine girdi. Buradaki bazı klasör ve dosyaları alan grup üyeleri bunları dışları attı.

Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polisler grubu uzaklaştırdı.

Hükümet sözcüsü vekili Tümgeneral Weerachon Sukhonthapatipak, Çin'den geldikleri belirlenen 90 Uygur'un yönetmeliğe uygun olarak Çin'e geri gönderildiğini belirtti. Sözcü Weerachon, Tayland hükümetinin 2 Temmuz'da 173 Uygur'u Türkiye'ye gönderdiğini de doğruladı.


İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ ELEŞTİRDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Tayland hükümetinin Uygurları Çin'e iade etmesini eleştirdi.

HRW Tayland temsilcisi Sunai Phasuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çin'de ciddi insan hakları ihlalleriyle karşılaşabilecek Uygurların iade edilmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyledi.

İşte Doğu Türkistan gerçekleri

"BUNU GEÇMİŞTE DE YAPTILAR"

Sunai Phasuk, "Taylandlı yetkililer, ülkelerinde bulunan yabancıları iade ederken oradaki insani durumu genellikle göz önüne almıyorlar. Bunu geçmişte Rohingyalara ve Hmonglara da yapmışlardı" dedi.

İSTANBUL KONSOLOSLUĞU'NU TAŞLAMIŞLARDI

Doğu Türkistan Maarif Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik bir grup, Tayland'da bekletilen 200 Doğu Türkistanlının Çin'e iade edileceği gerekçesiyle, Zincirlikuyu'daki Tayland Başkonsolosluğu binasına saldırmıştı. Fahri Konsolosluk binasının kapısını ve camlarını kırarak içeriye giren eylemciler, içerideki klasör ve evrakları sokağa dökmüştü.

9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Konsolosluk önüne gelen çevik kuvvet polisleri kalabalıktan 9 kişiyi göz altına alarak emniyete götürdü. Grup polisin uyarılarının ardından dağıldı. Çevik kuvvet ekiplerinin konsolosluk binası önündeki bekleyişi sürüyor.

173 UYGUR TÜRK'Ü KAYSERİ'YE GETİRİLMİŞTİ

Çin'den kaçtıktan sonra Tayland'da tutuklu olarak bir merkezde tutulan tamamı kadın ve çocuklardan oluşan 173 Uygur Türk'ü Türkiye'nin çabası sonucu önce İstanbul'a, oradan da Kayseri'deki barınma merkezine getirilmişti. Böylece Kayseri'de Çin zulmünden kaçan Uygur Türk'ü sayısı bine ulaştı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER- TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uygur Türklerinin Çin'e teslim edilmesi tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN