Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küba'da Ramazan'da bir ilk!

Giriş Tarihi: 10.7.2015 18:39 Güncelleme Tarihi: 11.7.2015 04:51
Küba'da Ramazan'da bir ilk!

Erdoğan'ın ziyaretinde sözünü aldığı Küba'da ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescit açıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Küba'da ramazan ayında Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescit açıldığını ve bu mescidin TDV'nin katkılarıyla Küba'ya yapılacak olan cami tamamlanana kadar açık olacağını açıkladı.

Küba'nın, Havana kentinde tarihi bir mekanı mescit için tahsis ettiğini belirten Palakoğlu, ramazan ayında buradaki Müslümanların ilk kez bir mekanda teravih ve cuma namazlarını kılabildiklerini söyledi.

Açılan mescit hakkında basın mensuplarına bilgi veren Palakoğlu, tahsis edilen bu mekanın 200 metrekare olduğunu ve Küba'da yapılması planlanan caminin açılışına kadar hizmet vereceğini açıkladı.

Palakoğlu, inşa edilecek caminin yer tahsis işleminin bittiğini, projelendirme ve teknik hazırlıklarla ilgili sürecin de başladığını kaydetti.
Küba'da yerli Müslümanların daha önce namaz kılabilecekleri bir mekanın olmadığını kaydeden Palakoğlu, sadece diplomatların gidebildiği eski müzenin içinde bir yerin bulunduğunu bildirdi.

Palakoğlu, 9 ülkede cami inşaatları, 7 ülkede de 16 caminin yer tahsis ve projelendirme işlemlerinin devam ettiğini belirterek, yurtdışı cami inşaatları için 17 Nisan'da düzenlenen yardım kampanyasının sonuçlandığını ve 8 milyon 60 bin 630 lira bağış toplandığını söyledi.

ARTIK KÜBALI MÜSLÜMANLARIN DA BİR CAMİSİ VAR

Yaklaşık 3500 Müslüman nüfusa sahip olan Küba, uzun uğraşlar sonucunda nihayet bir camiye kavuştu. Caminin imamı Jorge Elías Gil, Küba'nın yeni ibadet alanı olan 'Havana İslam Merkezi'ni anlatıyor.

CAMİ BİN KİŞİLİK BİR KAPASİTEYE SAHİP

Bin kişi bir kapasiteli haftanın bütün günlerinde namazın eda edilebileceği, merkezi bir konumda bulunan Havana İslam Merkezi, 17 Haziran 2015 tarihinde Ramazan'ın ilk gecesi faaliyetine başladı.Kübalı Müslümanlar, yıllardır bekledikleri bu açılışı şükürle karşıladılar. Suudi Arabistan Büyükelçisi ve beraberindeki diplomatik heyet, Havana ve çevresindeki Müslüman halkın da katılımıyla camideki ilk namaz kılındı ve ardından ilk dua yapıldı.CAMİ MERKEZÎ BİR KONUMDA

Küba, uzun zamandır tartışılan ve eksikliği çekilen camiye böylece kavuşmuş oldu. Cami, Küba'nın başkenti Havana'nın tarihi ve kültürel kalbi olarak nitelenebilecek merkezi bir yerde bulunuyor. Bununla birlikte, camideki ses ve havalandırma sistemi, camiye gelenlerin rahatça ibadetlerini yapabileceği tasarlandı. Bir başka dikkat çeken özellik ise camide kadınlara ve erkeklere ayrılan bölümün eşit olması.NAMAZ SIRASINDA GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADILAR

Uzun zamandır evlerde, ahırlarda kısacası çok zor şartlarda ibadetlerini yapmaya çalışan Kübalılar, ilk defa camide rahat bir şekilde namazlarını eda edince, namaz sırasında gözyaşlarına hakim olamadıkları görüldü. Yaratılışlarının asıl gayesi olan Allah'a kulluk edebilmeyi, ilk kez o ibadete yakışır bir ortamda yapmanın sevincini yaşadılar.Böylelikle Müslüman ailelerde doğan çocuklar, İslami eğitimi rahat bir şekilde alabilecekleri ve Küba'da İslam kültürünü muhafaza edebilecekleri bir mekana ve diğer inançlarla etkileşime geçebilecekleri sosyal bir ortama kavuşmuş oldular.Kaynak: islamveihsan.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küba'da Ramazan'da bir ilk!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN