Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek umut Türkiye

Suriye'deki Atme Kampı'nda 150 bin mülteci kalıyor. Kampın kontrolü Özgür Suriye Ordusu'nda. Doktor ve öğretmenden yoksun mültecilerin tek güvenceleri Türkiye

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Tek umut Türkiye
SABAH, Hatay'ın yanı başında yer alan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Atme Kampı'na girdi. 150 bin mültecinin yaşadığı İdlib'e bağlı Atme Kampı'nda mülteciler hayata tutunmaya çalışıyor. Halep'teki gelişmelerden sonra 50 bin kişilik mülteci göçü alan kamp, 2011'den bu yana ÖSO'nun sorumluluğunda. Kampın yönetimi tamamen sivillerde, askerler sadece güvenliğe karışıyor. Türkiye dışında uluslararası aktörlerden insani yardım almakta zorlanan kamptaki koşullar çocuk sağlığını tehdit ediyor. Kampta, çadırların çoğu yırtılmış durumda. Son gelen göç dalgasından sonra artık çadırlar da yetmiyor. Altyapı sorunu ve düzensiz çadır mahallelerin kurulmasından dolayı sokaklardan lağımlar akıyor.

HAYATA TUTUNUYORLAR

Suriyeli doktorlar, kamp dışında iş bulduğundan, sağlık sorunları ile tıp fakültesi öğrencileri ilgileniyor. Tüm mültecilerin umudu Türkiye. Evlerine dönmek istiyorlar ama dönemezlerse de Türkiye'den başka sığınacak limanları yok. Hepsi Türkçe öğrenmek istiyor. Okullar, kreşler yapım halinde. İrili ufaklı 40 okul var ama öğretmen yok. Öğretmenler de kampta yaşamıyor. Çocuklara sadece dini eğitim veriliyor. Bu madalyonun bir yüzü. Kampın diğer yüzünde yeni bir hayat kuruluyor. Kamp bölgesinde dükkanlar açılmış. Bakkal, manav, kasap, balıkçı, telefoncu, eczane kamp sakinlerine hizmet veriyor. Gelinlik satan bir dükkan ve kadın kuaförü dikkat çekiyor. Esnaf, ÖSO kontrolündeki diğer bölgelerden getirdikleri ürünleri satıyor. İmkanı olan aileler briketlerden konut inşa ediyor. ÖSO, çadırların dağıtımını, şehit aileleri, yaşlı ve hastalar için öncelikli yapmış. Çocukların ise her şeye rağmen yüzleri gülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek umut Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN