Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama, Teksas'ı 'işgale' hazırlanıyor

ABD ordusu kendi topraklarında 7 eyalette tatbikata hazırlanıyor. 4 gün sonra başlayacak tatbikat için Teksas eyaleti sakinleri "Bizi işgal edecekler" diyerek silahlanmaya başladı

Giriş Tarihi: 11.7.2015
Obama, Teksas'ı 'işgale' hazırlanıyor
ABD ordusunun tüm dünya tarafından yakından takip edilen tatbikatları bu kez farklı bir tartışmaya neden oldu. Ordunun 15 Temmuz'da başlayıp 15 Eylül'e kadar sürdüreceği tatbikat, ABD'yi ikiye böldü. Tatbikatın adresi ABD toprakları olacak ve güneybatıdaki 7 eyalette gerçekleştirilecek. Tatbikat planları aylar önce basına sızınca tartışmalar başlamıştı. Tatbikatın startına sayılı günler kalınca da bu tartışmalar zirveye ulaştı. Söz konusu tatbikat, Navy SEAL timleri dahil bin 200 asker ile Özel Kuvvetler Operasyonları olacak. New Mexico, Arizona, California, Nevada, Utah, Colorado ve Teksas'ta düzenlenecek tatbikatın amacı hakkında henüz net bir resmi açıklama yapılmadı. Hiçbir basın mensubunun geniş kapsamlı tatbikatı izlemesine izin verilmeyecek. Gizemli bir hale dönüşen Jade Helm 15 isimli tatbikata en sert tepkiyi ise Teksas eyaleti sakinleri gösteriyor. Teksaslılar, ABD Başkanı Barack Obama'nın gizli tatbikat üzerinden eyaleti işgal etmeye hazırlandığını savunuyor. Gerekçe olarak tatbikata dair sızan bilgileri gösteriyorlar. Buna göre ordu haritalarda Teksas'ı "düşman bölge" olarak gösteriyor. Ayrıca özel kuvvetlerin "gerillaların eline geçen bölgeleri kurtarma" operasyonları yapacağını dile getiriyorlar.

HALK SİLAHLANIYOR

Teksas halkına göre tüm bunlar Obama'nın darbe planı. Teksas, ABD'nin en muhafazakar ve merkezi Washington yönetiminden en bağımsız hareket eden eyalet olarak biliniyor. Tatbikat ile bu durumun yıkılmak isteneceğini savunuyorlar. Teksas'taki aşırı sağcılara göre Obama, eyalete çıkarma yaparak gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimini ertelemek ve başkanlık sürecini uzatmak istiyor. Diğer bir kesim askerlerin eyalete eşcinsel evliliklerinin yasallaştırmaları için baskı yapacağını dile getiriyor. Bir diğer grup Teksaslıya göre de Washington'ın asıl hedefi "sıkı yönetim" ilan ederek Teksas halkının elindeki silahları almak. ABD basınına göre bölgedeki birçok kişi, ABD askerlerine karşı silahlanmaya başladı. Savunma Bakanlığı ise tüm iddiaları reddediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama, Teksas'ı 'işgale' hazırlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN