Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sığınmacılar Bağdat'a alınmıyor

Irak hükümetinin Enbar'daki çatışmalardan kaçan yüzlerce aileyi güvenlik gerekçesiyle başkent Bağdat'a sokmadığı ortaya çıktı. Irak'ta DAEŞ'e yönelik operasyonlarda 33 militan öldürüldü

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Sığınmacılar Bağdat'a alınmıyor
Irak ordusu ile Şii milis güçlerin DAEŞ'in elinden Enbar vilayetini geri almak için yürüttükleri operasyonlar sürüyor. Bu kapsamda ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona ait uçaklar da bölgeye dün 16 hava operasyonu düzenledi. Irak ordusu ile DAEŞ arasındaki çatışmalardan dolayı ateş arasında kalan halk ise başkent Bağdat'a kaçmaya çalışıyor. Ancak bölgedeki insani yardım kuruluşlarına göre Bağdat yönetimi binlerce kişinin kente girişine izin vermiyor. Bu kapsamda evlerini terk etmek zorunda kalan yüzlerce ailenin kullandığı Enbar ile Bağdat arasındaki Bzebiz Köprüsü'nün kapatıldığı kaydedildi.

FELLUCE'DE ÇATIŞMA

Merkezi Bağdat yönetiminin güvenlik gerekçeleriyle köprüyü açmadığı belirtildi. Daha önce yapılan açıklamalarda DAEŞ militanlarının sığınmacıların arasından Bağdat'a sızmalarından endişe edildiği söylenmişti. Enbar vilayetinde dünkü çatışmalarda 25'i DAEŞ militanı, 56 kişi hayatını kaybetti. DAEŞ militanları ayrıca Enbar'a bağlı Felluce kentinde Iraklı güçlere karşı yoğun saldırıya geçti. Başkent Bağdat'ın 60 kilometre kuzeybatısındaki Felluce'nin tamamı DAEŞ tarafından kontrol ediliyor. Irak'ın Kerkük kentinin güneyinde Peşmerge güçleriyle çıkan çatışmada 8 DAEŞ militanının öldürüldüğü bildirildi.

DAEŞ'E YÖNELİK 15 HAVA SALDIRISI DAHA YAPILDI
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin, terör örgütü DAEŞ'in Suriye'deki hedeflerine yönelik 15 hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Saldırılarda DAEŞ'in taktiksel üniteleri, zırhlı araçları, savaş mevzileri, depolama alanları ve sığınaklarının kullanılmaz hale getirildiği kaydedildi. Öte yandan Beşar Esad'a bağlı birlikler, Halep'in kuzeydoğusunda DAEŞ'in kontrolünde olan El Bab kentine hava saldırısı düzenledi. Saldırıda 3'ü çocuk olmak üzere 19 sivil ile 9 militan öldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sığınmacılar Bağdat'a alınmıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN