Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Azerbaycan Türkiye'yi istemedi!

Giriş Tarihi: 14.7.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 14.7.2015 14:17
Azerbaycan Türkiye'yi istemedi!

Türkiye, Azerbaycan'a her zaman arka çıktı ama bazen istediği desteği kardeş ülkeden alamadı. Bunun son örneği Türksat uydusu oldu.

Türkiye, Azerbaycan'a "Ortak uydu işletelim" teklifi yaptı, onlar daha pahalı olan rakip firmayı seçti.
Uydu çalışmalarında tarihî ve kültürel yakınlık bulunan ülkelerle çeşitli ortaklık çalışmaları yapan Türksat'la alakalı enteresan bir detay gün yüzüne çıktı. Azerbaycan'a Türksat'ın bulunduğu bölgelerde ortak uydu işletmeciliği teklifi yapıldığı ancak bu teklifin kardeş ülke tarafından reddedildiği ortaya çıktı.

AZERBAYCAN'DAKİ BÜYÜK DEĞİŞİM NE? TIKLAYIN


Türksat'ın uydu hizmetleriyle ilgili bir raporunda yer alan bilgilere göre, söz konusu teklifin götürülmesine rağmen Azerbaycan'ın çok daha yüksek maliyetlerle, Türksat'ın bölgedeki rakipleriyle işbirliği yaptığına dikkat çekildi. Türksat bu işbirliklerini "Rakip uydu operatörleri ile yakın konumlar üzerinde iş birlikleri yaparak, bölgede şirketimize karşı tehdit unsurları oluşturmuştur" olarak değerlendirdi.
Uydu teknolojisi ve uydu hizmetleri konusunda yapılan her çalışmada tarihi ve kültürel bağların bulunduğu ülkelerle çeşitli konularda ortaklık çalışmalarının yapıldığı biliniyor. Bu çalışmalarla hem tarihi ve kültürel bağların daha da güçlenmesi hem de bölge istikrarına katkı sağlamak amaçlanıyor. .

Kaynak : Türkiye
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azerbaycan Türkiye'yi istemedi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN