Barzani'den İslam ve Arap ülkelerine çağrı

Barzani, bazı ülkelerin, terörü siyasi rekabette bir kart olarak kullanma yanlışına düştüğünü, bunun herkese zarar vereceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 17.7.2015 15:22 Güncelleme Tarihi: 17.7.2015 15:23
Barzani'den İslam ve Arap ülkelerine çağrı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Erbil'in Salahaddin ilçesinde bulunan resmi konutunda İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti'yi kabul etti.

"ZARARI HERKESE DOKUNUYOR"

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada toplantıdaki sözlerine yer verilen Barzani, Peşmerge güçlerinin IŞİD'i bozguna uğrattığını hatırlatarak, "Bazı ülkeler, terörü siyasi rekabette bir kart olarak kullanma yanlışına düştü. Bu büyük bir yanlıştır, zararı herkese dokunuyor. Kürdistan halkı, IŞİD ve onun gibi düşünen terör örgütlerine asla izin vermez" ifadelerini kullandı.

Barzani, IŞİD'in Irak'ta etkisiz hale getirilmesi için Suriye'de de yenilgiye uğratılması gerektiğini vurguladı.

NÜKLEER MÜZAKERE

İran ile 5+1 ülkeleri arasında nükleer müzakerede varılan anlaşmaya da değinen Barzani, söz konusu gelişmenin Ortadoğu'daki istikrara ve barışa hizmet etmesi ve terörün sona ermesine vesile olmasını diledi.

Terörün sadece Kürt bölgesi için değil bütün dünya için bir tehdit olduğuna dikkati çeken Barzani, şunları ifade etti: "Bu savaş bir tarafın savaşı değildir. Özgürlük ve demokrasi yanlısı tüm dünyanın savaşıdır. O nedenle tüm tarafların çabasıyla sürdürülmelidir. Askeri yöntemin dışında fikirsel ve ekonomik yönden de teröre karşı mücadele edilmelidir."

İSLAM VE ARAP ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Barzani, İslam ve Arap ülkelerinin de terörizme karşı daha fazla çaba göstermesini istedi.

İtalya Savunma Bakanı Pinotti de Erbil'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları kaydetti: "Terör örgütü IŞİD'in bozguna uğratılması için İtalya'nın hızlı bir şekilde yardımda bulunması gerekiyordu. Çünkü Kürdistan'a yardım, İtalya'ya yardım demektir. Kürdistan bölgesine yardımlarımız bundan sonra da devam edecektir. Bu savaş, bütün dünya adına yapılan bir medeniyet savaşıdır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani'den İslam ve Arap ülkelerine çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN