Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ortadoğu altüst olacak'

Suudi Arabistan'ın eski İstihbarat Şefi Prens Bender, İran ile yapılan nükleer anlaşmayı sert şekilde eleştirdi: Tahran atom bombası yapacak, Ortadoğu altüst olacak

Giriş Tarihi: 17.7.2015
'Ortadoğu altüst olacak'
İran ile Batı arasında geçtiğimiz salı günü imzalanan tarihi nükleer anlaşmanın yankıları sürüyor. Müzakerelere en başından beri karşı olan Suudi Arabistan'dan anlaşmaya dair çok sert bir çıkış geldi. Açıklamanın adresiyse Prens Bender bin Sultan. Suudi Arabistan'ın eski istihbarat şefi ve eski Washington Büyükelçisi Bender her ne kadar şimdilerde resmi bir görevde olmasa da ülkesinde önemli diplomatların başında geliyor. Bu nedenle açıklama dünya basınında geniş yer buldu.

KUZEY KORE BENZETMESİ

Lübnan'da İngilizce yayımlanan Daily Star gazetesine bir makale yazan Prens Bender, İran ile varılan anlaşmanın aslında Tahran yönetiminin "atom bombası sahibi olmasına olanak vereceğini" savundu. Bender, bu nedenle de anlaşmanın Ortadoğu'yu altüst edeceğini dile getirdi. İran'ın bölgenin istikrarsızlaşmasında büyük pay sahibi olduğunu ifade eden Prens Bender, "Anlaşmanın ardından Arapların mevcut ABD yönetiminden uzaklaşacağını" kaydetti. Prens Bender, "Gerek stratejik bir dış politika analizi, gerek ulusal istihbarat servisinin elde ettiği bilgiler, gerekse de ABD'nin bölgedeki müttefiklerinin topladığı istihbarat tek bir noktaya işaret ediyor. İran ile yapılan anlaşmanın sonucu, Kuzey Kore ile varılan anlaşmadan da kötü olacak" iddiasını dile getirdi. Prens Bender, Kuzey Kore'nin atom bombası yaptığını savunduğu yazıda 1994'te dönemin ABD Başkanı Bill Clinton'ın Kuzey Kore halkı açlıktan ölmesin diye anlaşmaya yanaştığını ve Kuzey Kore hükümetinin bu sayede atom bombasına yapmayı başardığını belirtti. İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere) ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşma Viyana'da imzalanmıştı. Anlaşma gereği İran, tartışmalı nükleer faaliyetlerinde kısıtlamaya gidecek ve tesislerini uluslararası heyetin denetimine açacak. Karşılığında ise ABD, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) İran'a karşı yıllardır uygulanan ekonomik yaptırımları aşamalı olarak kaldıracak.

BÖLGENİN EN ETKİLİ AKTÖRLERİNDEN
Prens Bender Bin Sultan, Batı medyasında sıklıkla "Ortadoğu'nun en etkili aktörlerinden biri" olarak anılıyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in yeğeni olan Bender, Suriye politikasında ABD Başkanı Barack Obama ile ters düşmüştü. 1983-2005 arasında ülkesinin Washington Büyükelçisi olarak da görev yapan Prens Bender, ABD'deki Cumhuriyetçi kanada yakınlığıyla biliniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ortadoğu altüst olacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN