Ebola kâbusu hortladı

Giriş Tarihi: 18.7.2015
Ebola kâbusu hortladı

Batı Afrika ülkesi Gine'de, yeni ebola vakalarına rastlandığı ifade edildi. Hastalığın ilk kez Mart 2014'te görüldüğü ülkede, bugüne kadar 2 bin 26 kişi yaşamını yitirdi

Gine'nin kıyı kesiminde bulunan Alt Gine bölgesindeki Fria ve Dubreka vilayetlerinde yeni ebola vakalarına rastlandı. Fria kentinden Dr. Abdoulaye Camara, ülkenin kuzeybatısındaki Kamsar bölgesinde bir gencin sağlık kontrolü yapan yetkililerden kaçtığını ve muhtemelen bu kişinin hasta olduğunu, bazı Fria sakinlerine de virüsü bulaştırdığını belirtti. Camara, virüsü kapanların sayısına ilişkin bilgi vermedi. Alt-Gine'de yaklaşık 4 hafta aradan sonra 18 Mayıs'ta 10 yeni ebola vakasına rastlanmıştı. İlk kez Mart 2014'te ebola virüsüne rastlanan ülkede bugüne kadar 3 bin 245 vaka saptandı, 2 bin 26 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Gineli yetkililerin 10 Temmuz'da yayımladığı araştırma, ebola salgınının sosyal ve ekonomik alanı eşi görülmemiş şekilde etkileyen bir şok dalgası yaydığını göstermişti.

EN FAZLA KADINLARI ETKİLEDİ

Araştırma aryıca, virüsün en fazla kadınları etkilediğini, kadınların yaklaşık yüzde 53'ünün ve çocukların yüzde 20'sinin eboladan öldüğünü ortaya koymuştu. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre eboladan en fazla etkilenen Sierra Leone, Liberya ve Gine'de 18 ayda toplam 11 bin kişinin öldüğünü açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola kâbusu hortladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN