Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hırsızlık yapamaz hale getirdin' cezası

Hollanda'da hırsızı bacağından vuran bir polis, hırsızı "iş yapamaz hale getirdi" diye 2 bin 351 euro ödemeye mahkûm oldu. Parayı, halk topladı

Giriş Tarihi: 18.7.2015
'Hırsızlık yapamaz hale getirdin' cezası
Hollanda'nın Den Bosch kentindeki mahkeme, bir polis memurunu, suç üstü yakaladığı hırsıza tazminat ödemeye mahkum etti. Mahkeme gerekçe olarak, polis memurunun dur ihtarına uymadığı için bacağından vurduğu hırsızı "iş göremez hale getirmesini" gösterdi. Polis memuru, "iş yapmasına engel olduğu için" hırsıza 2 bin 351 euro 5 sent ödeyecek. Sıradışı olay Brabant eyaletindeki Heeswijk - Dinter kasabasında yaşandı. Veghel kentinde görevli olan 44 yaşındaki polis memuru, hırsızlık ihbarı üzerine kasabaya gitti. Burada soygun yapmak üzere bir eve giren hırsızı suç üstü yakaladı. Ancak hırsız, "teslim ol" çağrısına uymadı. Polis memuru, uyarılarına rağmen kaçmaya çalışan hırsızı bacağından vurarak yakaladı. Vurulduğu için "iş göremez duruma" geldiğini belirten hırsız da mahkemeye başvurdu ve endisini vuran polis hakkında şikâyetçi oldu. Den Bosch Mahkemesi de ilginç bir karara imza atarak hırsızın bu şikâyetini haklı buldu. Polis memurunu, iş göremez hale getirdiği hırsıza 2 bin 351 euro 5 sent para cezası ödemeye mahkûm etti. Salı günü sonuçlanan davanın ardından Geen Stijl adlı internet sitesi, polisin cezasını ödemek amacıyla bir kampanya başlattı.

PARANIN KALANINI ALMADI
"Hırsız yakalayan polise karşı cömert ol" sloganıyla başlatılan kampanya büyük ilgi gördü. İnternet sitesinden kampanyaya ilişkin yapılan açıklamada, "Eğer polis memurları aldıkları maaşı, iş göremez hale geldiği için yakaladıkları hırsıza ödeyeceklerse, Hollanda korku toplumuna dönüşür" denildi. İnternet sitesi, kampanya ile 3 bin euro toplamayı hedefliyordu. Bunun 2 bin 351 euro 5 senti ile hırsıza ödenecek tazminat karşılanacaktı. Fakat internet üzerinden başlatılan kampanyada 24 saat içinde 15 bin euro para toplandı. Geen Stijl yöneticileri, Veghel Polis Merkezi'ne giderek, tazminata mahkum edilen memurla görüştü. Polis memuru, kampanyayı "yüreklendirici" bulduğunu belirterek teşekkür etti. Yakaladığı hırsıza verilecek 2 bin 351 euro 5 sentin, toplanan paradan ödenmesine izin veren memur, paranın geri kalanını almayı ise kabul etmedi. İnternet sitesi de toplanan paranın polis memurunun belirleyeceği bir yardım kuruluşuna bağışlanacağını açıkladı. Kampanyaya katılanlar, polis memurunu haklı buluyor. Onlara göre, hırsızlar yaptıkları işin risklerini de bilmek zorunda. "En önemlisi de, mağdur olmamak için başkalarının eşyalarından uzak dursunlar" diyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hırsızlık yapamaz hale getirdin' cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN