Polisin gölgesinde secde

Giriş Tarihi: 18.7.2015
Polisin gölgesinde secde

İşte baskıcı rejimlerin zulmüne uğrayan, önyargılarla hor görülen dünya Müslümanları'nın hali. Rusya'da bayram namazı polis gözetiminde kılındı

Dünya genelinde 2 milyar Müslüman'ın Ramazan Bayramı'nı karşıladığı dün sabahtan en düşündüren kare, Rusya'nın başkenti Moskova'dan geldi. Başkentteki 4 camiden birinde çekilen bu karede, Müslümanlar secdeye giderken önlerinde bir polis kordonunun kurulduğu görülüyor. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın verdiği talimatla, herhangi bir terör olayının yaşanmaması için polis bayram namazının kılındığı her yerde olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Ancak tam namazın eda edildiği sırada önde polis kordonunun bulunması, dünyanın birçok yerinde zulüm gören Müslümanlar açısından düşündürücüydü. Cemaat metal detekdör ve detaylı üst aramasının ardından camiye alındı. Helikopter ve atlı birliklerle de önlemlere destek verildi.
ABD'nin Maryland eyaletinde inşaatı devam eden Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi'ndeki camide, ilk kez bayram namazı kılındı.
Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk'taki Balkan Müslümanları, bayram namazını kılmak için camilere akın etti.
Avustralya'nın Melbourne kentinde, bayram namazı kılmak izleyen cemaat Sunshine Camisi'ne sığmadı.
Endonezya'da başkent Cakarta'daki İstiklal Camisi'nde izdiham yaşandı. Camiye sığamayanlar, otoyolda bile namaz kıldı.
Kudüs'teki Mescid-i Aksa'da bayram namazına onbinlerce kişi katıldı. Filistin'de, Batı Şeria'nın El Halil kentinde de İbrahim Camisi'ni dolduran Müslümanlar bayram namazı kıldı.
Mısır Giza'da bayram namazı sonrası yönetim karşıtı gösterilerde 5 kişi öldü.
Fransa'nın başkenti Paris'te Büyük Cami'ye sığamayanlar, Georges Desplas sokağında namaz kıldı.
Almanya ve İtalya'da da binlerce kişi bayram namazı için cami ve mescitleri doldurdu.

AB'NİN TEK CAMİSİZ BAŞKENTİ ATİNA
Avrupa Birliği'nde cami olmayan tek başkent olan Atina'da yaşayan Müslümanlar bayram namazını depo ve benzeri mekanlarda kılmak zorunda kaldı. Yunan vatandaşı Müslümanlar ekonomik krizden çıkılması için dua etti. 2004'ten bu yana cami inşaatı beklenen Atina'da geçen yıl ihale tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü temel atılamadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polisin gölgesinde secde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN