Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açılıyor

ABD ile Küba arasındaki 50 yıllık soğuk savaş ve bitmeyen düşmanlık resmen sona eriyor. Washington ve Havana’da bugün karşılıklı olarak büyükelçilikler açılıyor

Giriş Tarihi: 20.7.2015 12:20
Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açılıyor
Yarım asır sonra Küba ve ABD karşılıklı olarak elçilikleri yeniden açıyor. İki ülkenin başkentleri heyecanlı... Küba ile ilişkilerin bozulduğu 1961 yılına kadar Washington'da elçilik binası olarak kullanılan Adams Morgan Mahallesinde 16. Caddedeki tarihi bina, Obama'nın Küba açılımıyla birlikte ilgi odağı olmuştu.

1917 yılında inşa edilen tarihi binada 54 yıl sonra şimdi yeniden Küba bayrağı dalgalanacak. Küba'nın başkenti Havana'daki ABD elçiliği de Ağustos ayında açılacak. Bu çerçevede Dışişleri Bakanı John Kerry, Havana'ya giderek, 50 yılı aşkın bir süredir ilk kez Amerikan büyükelçilik binasında Amerikan bayrağını yeniden dalgalandıracak.
Obama ve Küba Cumhurbaşkanı Raul Castro, Aralık ayında ilişkileri yeniden canlandırma kararı almışlardı. İki lider daha sonra konuyu Nisan ayında Panama'daki Amerika Ülkeleri Zirvesi'nde karşılıklı olarak görüşmüştü. Başkan Barack Obama'nın Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma ve karşılıklı olarak iki ülke başkentinde büyükelçilik açma konularında anlaştığını açıklamasının ardından ilişkiler hızla gelişti.
Ancak ABD'nin Küba'ya uyguladığı ticari ambargo ve Havana'nın insan hakları sicili hala iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinde sorun oluşturmaya devam ediyor. Havana'da ABD elçiliğinin açılmasıyla birlikte bu sorunların aşılacağı yönünde de ülkede bir beklenti var. Mayıs ayında Amerika, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkardı. Bu, ilişkilerin normalleştirilmesi açısından önemli bir adım oldu. Obama'nın, Küba'yla ilişkileri normalleştirme girişimleri Kongre'nin tepkisine neden oldu. Birçok Kongre üyesi, Obama'nın, Küba'daki insan hakları ihlallerini görmezden geldiğini iddia ediyor.

Amerika'nın Sesi haber sitesine göre, iki kanadı da Cumhuriyetçilerin elinde olan Kongre, Küba'da Amerikan büyükelçiliği açılmasını, hükümete bunun için harcama yetkisi vermeyerek engel olabilir. Aynı şekilde Senato'nun, Obama'nın Havana büyükelçiliği için aday göstereceği ismi onaylamayabileceği de konuşuluyor. Kongre'nin, Obama'nın ambargonun kaldırılması yönündeki olası bir isteğini de reddetmesi ABD'nin gündeminde. Küba bir zamanlar, Amerikalı turistlerin ve yatırımcıların en fazla tercih ettiği ülkeler arasındaydı.
Ancak 1959 yılbaşında Fidel Castro'nun dönemin başkanı Fulgencio Batista'nın diktatörlüğünü devirip, ülkede komünist rejim kurarak, ABD'lilere ait malvarlıklarına el koyması sonrasında ilişkiler kötüleşti. Amerika devrimden iki yıl sonra ilişkileri resmen sona erdirdi ve 1962 yılında ekonomik ambargo kararı aldı. Küba, Soğuk savaş yılları döneminde komünist Sovyetler Birliği'nden askeri ve ekonomik yardım aldı.
Moskova, bu yardımların karşılığında, Türkiye'ye yerleştirilen Amerikan füzelerine misilleme olarak Küba'da nükleer füze rampaları kurdu. Rusya ile Amerika arasındaki nükleer çekişme 1962 yılı Ekim ayında "Küba Füze Krizi" olarak anılan olayla doruğa çıktı. Ancak daha sonra iki ülke, dünyayı nükleer bir savaşa sürüklemek yerine geri adım atmayı kabul etti. Küba, Sovyetler Birliği 1991 yılında dağıldıktan sonra ciddi ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Washington ve Havana'da karşılıklı büyükelçilikler açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN