Türkiye'nin en iyi haber sitesi

54 yıl sonra ilk bayrak

ABD ile Küba arasında ilişkiler dün ilk kez olarak başladı. Washington'da 54 yıl aradan sonra Küba Büyükelçiliği açıldı. ABD bayrağı da gelecek ay Havana'da göklere çekilecek

Giriş Tarihi: 21.7.2015
54 yıl sonra ilk bayrak
Soğuk Savaş döneminin iki düşman ülkesi ABD ile Küba arasında aylardır beklenen tarihi adım dün atıldı. İki ülke arasında 54 yıl sonra yeniden resmen diplomatik ilişki kuruldu. Bu kapsamda Washington ile Havana yönetimleri karşılıklı olarak büyükelçiliklerini açtı. ABD'nin başkenti Washington'da Küba Büyükelçiliği'nin açılış töreni, Küba televizyonları tarafından canlı yayınlandı. 500 özel davetlinin katıldığı etkinlikte Küba bayrağının yeniden Washington'da göndere çeken isim Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez oldu. Büyükelçiliğin açılışından önce Küba bayrağı, bakanlığın lobisinde asılı bulunan diplomatik ilişkiler yürütülen ülke bayraklarının arasına yerleştirildi. Rodriguez törenden sonra ABD'li mevkidaşı John Kerry ile bir araya gelerek bundan sonra atılacak adımları görüştü. ABD'nin Havana Büyükelçiliği'nin ise resmi olarak önümüzdeki ay ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından açılması bekleniyor. Kerry Havana ziyareti ile birlikte 1959'daki Küba Devrimi'nden beri bu ülkeye giden en üst düzey ABD'li yetkili olarak tarihe geçecek.

AMBARGO KALKACAK

Washington ve Havana yönetimleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın, geçen yılın aralık ayında Küba ile ilişkilerin normalle��tirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı. Obama yönetimi, 14 Nisan'da da Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkardı görülüyor. ABD ve Küba, 1961'de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor. Büyükelçiliklerin açılmasının ardından ABD'nin Küba'ya uyguladığı "ekonomik ambargoyu" kaldırması bekleniyor.

ABD'LİLER AKIN EDECEK
ABD ile Küba arasında ilişkiler hızla ivme kazanırken, ticari ve kültürel ambargoların da en kısa sürede kaldırılacağı öngörülüyor. Küba'ya deniz yolculuğu yapması ambargo nedeniyle yasak olan ABD'li turistlerin de bu ülkeye akın etmesi bekleniyor. Birçok haber sitesinde "klasik arabaları ve rengarenk sokaklarıyla ünlü Küba sokaklarındaki tarihi dokunun ABD'li turistler yüzünden yok olacağı" yorumları yapıldı.

YENİ DÖNEMİN MİMARLARI
Yarım yüzyıldan sonra ilk kez 11 Nisan'da bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yapmıştı. Obama ile Küba lideri Raul Castro, Amerikalar Zirvesi'nde görüşerek el sıkışmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
54 yıl sonra ilk bayrak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN