Obama: Türkiye ile ortak çalışıyoruz

ABD Başkanı Obama verdiği röportajda, DAEŞ saflarına katılan yabancı savaşçıların akışını durdurma ve DAEŞ'in etki alanını azaltma konusunda Türkiye ve diğer müttefikleriyle ortak çalıştıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Obama: Türkiye ile ortak çalışıyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çarşamba akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştiren ABD Başkanı Barack Obama, bu kez de Türkiye ile yaptıkları işbirlikleri hakkında konuştu. BBC Kuzey Amerika editörü Jon Sopel'in sorularını yanıtlayan Obama, Suriye ve Irak'taki DAEŞ saflarına katılan yabancı savaşçıların akışını durdurmaya çalıştıklarını söyledi. Obama bu konuda başta Türkiye ve Ürdün olmak üzere bölge ülkeleri ile birlikte hareket ettiklerini belirtti.

'FAALİYET ALANI' VURGUSU
DAEŞ'e karşı 60 ülkeden oluşan koalisyonun mücadele ettiğini hatırlatan Obama, "Türkler, Ürdünlüler ve bölgede diğerleri ile birlikte yapmak istediğimiz şey sadece DAEŞ'in etkili olduğu çevreyi küçültmek değil. Aynı zamanda yabancı savaşçıların Suriye sınırları üzerinden bu ülkeye akışını durdurmaya çalışıyoruz. Bu konuda ilerleme kaydettik. Ama daha fazlasını yapmalıyız" dedi. Suriye'de siyasi bir geçiş sürecine ihtiyaç olduğunu belirten Obama, "Esad'ın, Rusların, İranlıların bunu anlamasını sağlamaya çalışıyoruz" dedi. Obama aksi takdirde Suriye'nin tüm bölgeyi çok daha uzun ve kanlı bir çatışmaya iteceği uyarısında bulundu.

"EN BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞIM"
İran'la yaptıkları nükleer anlaşmaya yönelik eleştirilere de yanıt veren Obama, "Birinci önceliğimiz İran'ın nükleer silah sahibi olma yolunu tıkamaktı. Bunu da başardık" dedi. Ocak 2017'de görevini önümüzdeki yıl seçilecek ABD Başkanı'na devredecek Obama, görev yaptığı süre içinde en büyük hayal kırıklığının ise ülkesinde "sağduyulu silah güvenliği yasalarını geçirememek" olarak açıkladı. Obama, "Eğer 11 Eylül saldırılarından bu yana terörizm sonucu ölen Amerikalıların sayısına bakarsanız, bunun 100'den az olduğunu görürsünüz. Eğer ABD'de silahlı şiddet olayları sonucu ölenlerin sayısına bakarsanız, on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini görürsünüz. Bu sorunu çözememek bize acı veriyor. Ancak bu da, kalan 18 ayımda bu sorunu çözmeye çalışmayacağım anlamına gelmiyor" dedi.

BABA OCAĞI KENYA'YA GİTTİ
Obama dün babasının anavatanı olan Kenya'ya giderek görev başındayken Kenya'yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Obama'yı, Kenya'da 25 bin polis koruyacak. Pazar günü de Etiyopya'ya geçecek olan Barack Obama, bu ülkeye de giden ilk ABD Başkanı olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama: Türkiye ile ortak çalışıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN