Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Türkiye güçlü bir partner'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, DAEŞ ile mücadele konusunda Türkiye'nin şimdiye kadar üzerine düşeni yaptığını belirtti ve 'İncirlik Üssü'nün açılmasının Suriye'de dinamikleri değiştireceğine inanıyoruz' dedi

Giriş Tarihi: 26.7.2015
'Türkiye güçlü bir partner'
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında DAEŞ ile mücadele kapsamında İncirlik Üssü'nün uluslararası koalisyon güçlerince kullanıma açılması hakkında konuştu. Toner, Suriyeli muhaliflerin eğitilip donatılmasına yönelik programla ilgili işbirliğinin derinleştirilmesi kararı alındığını anlatarak, örgüte yönelik hava operasyonlarında koalisyon güçlerinin Türkiye'deki üslerde konuşlandırılmasına onay verildiğini hatırlattı. Toner, "İncirlik Üssü'nün kullanılması kararını, spesifik saldırıya bağlayamam. Bizim istişarelerimiz geçtiğimiz yıl boyunca devam ediyordu. Türkiye önemli bir ortak, güçlü bir müttefik. Türkiye, Suriyeli sığınmacıların desteklenmesi, DAEŞ ile mücadele edecek ılımlı muhaliflerin eğitilip donatılması ve Suriye'ye yabancı savaşçı akınının sınırlandırılmasında zaten birçok şeyi yaptı" diye konuştu. Türkiye ile varılan anlaşmanın Suriye'de dinamikleri değiştirip değiştirmeyeceği sorusuna Toner, "Bunun kesinlikle ilerlenme sağlanmasını beraberinde getireceğini ümit ediyoruz" yanıtını verdi. NATO müttefiki olan Türkiye'nin DAEŞ ile mücadele kapsamında oluşturulan çok uluslu koalisyondaki güçlü bir partner olduğunun altını çizen Toner, Suruç'taki saldırının; DAEŞ'in yenilgiye uğratılması için ortak çabaların ve Türkiye'nin bölgedeki güvenliğinin güçlendirilmesinin önemini vurguladığını kaydetti.

İTALYA: İNCİRLİK'İN AÇILMASI EŞİ GÖRÜLMEMİŞ HAREKET

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye'nin DAEŞ'e karşı düzenlediği operasyonların önemli bulduğunu söylerken, İncirlik Üssü'nü ABD'ye açmasını ise, "Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde büyük bir hareket" diye nitelendirdi. Gentiloni "Türk makamları, sadece DAEŞ'in saldırılarına karşılık vermekle kalmadı, aynı zamanda örgüte karşı bir askeri operasyon için İncirlik Üssü'nü ABD'nin kullanımına da sundu. Bu, taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde bir hareketti" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türkiye güçlü bir partner'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN