Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IRA, Leydi Diana'yı havaya uçuracaktı

1980'lerin ünlü pop grubu Duran Duran'ın bateristi, Leydi Diana ve Prens Charles'ı öldürmek isteyen IRA'nın 1983'te konser mekânına patlayıcı yerleştirdiğini söyledi

Giriş Tarihi: 27.7.2015
IRA, Leydi Diana'yı havaya uçuracaktı
Ünlü İngiliz pop grubu Duran Duran'ın bateristi Roger Taylor, terör örgütü IRA'nın (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) Prens Charles ve eşi Lady Diana'yı 1983'teki konserde öldürme planıyla ilgili ilk kez konuştu. Daily Mail gazetesine röportaj veren Taylor, saldırının amacının, 1980'lerin ünlü pop grubu Duran Duran hayranı olan Lady Diana'nın Londra'da düzenlenen ve Dire Straits grubunun da sahne aldığı bir hayır konserinde öldürmek olduğunu hatırlatarak, "İçinde bizim de bulunduğumuz bir odaya bombalı saldırı düzenlemek istemişler. Bomba patlasaydı Diana ve Charles da dahil, odadaki herkes ölecekti" diye konuştu.

HEDEF KRALİYET LOCASIYDI

Başarısız olan saldırı girişimini öğrenince şoke olduklarını belirten Taylor, "Hayatımda bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum" dedi. İngiliz istihbaratının 1992'ye kadar gizli tuttuğu olayda Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'a karşı bağımsızlığını savunan IRA adına çalışan Sean O'Callaghan, konserin düzenlendiği Londra'daki Dominion Salonu'nun kraliyet için ayrılan locasına yakın bir tuvaletin duvarına, 11 kilogram ağırlığında Frangex isimli madencilikte kullanılan bir dinamiti yerleştirmek istemiş, ancak başaramadığı için saldırı girişimi başarısız olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IRA, Leydi Diana'yı havaya uçuracaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN