Güvenli bölge konusunda uzlaşma

Türkiye ile ABD, Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturma konusunda anlaştı. DAEŞ sınırdan püskürtülecek ve Fırat'ın batısındaki 109 km'lik bir hatta güvenli bölge oluşturulacak

Giriş Tarihi: 28.7.2015
Güvenli bölge konusunda uzlaşma
Türkiye'nin uzun bir süredir dile getirdiği, Suriye'nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturma planında nihai aşamaya gelindi. Türk kaynakların "ABD ile güvenli bölgede anlaşıldı" açıklamaları ABD'li yetkililer tarafından doğrulandı. ABD merkezli Washington Post gazetesine isimlerini vermeden konuşan Amerikalı yetkililer, Türkiye ile Fırat'ın batısındaki 109 kilometrelik hatta bir güvenli bölge oluşturulması konusunda anlaştıklarını söyledi. Gazeteye göre ABD uçakları Beşar Esad rejimine ait hava savunma alanları çevresinde uçtuğu için havada fiili bir uçuşa yasak bölge oluşacak. Hem Türk makamları hem de ABD'li yetkililer, güvenli bölge planının yazılı bir anlaşmaya bağlanmadığını, ancak bölgede yapılacak operasyonların fiili bir sonucu olacağını belirtti.

ESAD'I ABD UYARACAK

ABD ile Türkiye'nin uzlaştığı fiili güvenli bölge planı DAEŞ terör örgütü unsurlarının Türkiye sınırlarından uzaklaştırılması, Kilis-Cerablus hattının temizlenmesiyle devreye girecek. Bu kapsamda ABD'nin liderliğindeki koalisyon ile Türkiye, DAEŞ'e karşı etkili hava operasyonlarına devam edecek. Hava operasyonlarıyla yıpratılan DAEŞ güneye çekilmeye zorlanacak. DAEŞ militanlarının boşalttığı hatta Azaz bölgesindeki muhalif birlikler kaydırılacak. Bölgedeki muhaliflerin korunması için koalisyon uçakları tarafından "air cover" (hava kalkanı) oluşturulacak.

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Oluşturulacak güvenli bölgeye Esad birliklerinin müdahale etmesi halinde koalisyonun nasıl tavır alacağı en önemli soru işaretlerinden birisiydi. Bu pürüz ABD ile Türkiye arasında aşıldı. Güvenli bölge hem DAEŞ hem de Esad için dokunulmaz olacak. Bir kaynak Esad'ın güvenli bölgeyi hedef alması halinde ABD ile yapılan anlaşmanın bir anlamı kalmayacağını söyledi. Esad rejimini güvenli bölgeleri hedef almaması konusunda Türkiye değil, ABD uyaracak. Washington Post'a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de Türkiye ile yapacakları işbirliğinin söz konusu "uçuşa yasak bölgeyi" kapsamadığını belirtti. Yetkili, "Öncelikli amacımız DAEŞ'ten arındırılmış bir bölge ve Türkiye- Suriye sınırında istikrarlı bir güven ortamı yaratmaktır" dedi.YENİ KAMPLAR KURULACAK

Washington Post, oluşturulacak alanın 2 milyon Suriyeliye güvenli bölge olarak hizmet edebileceğini yazdı. Bölgeye yerleştirilecek muhalif grupların oynayacağı rol konusunda ABD ve Türkiye arasındaki pazarlıkların sürdüğü ileri sürüldü. Gazeteye konuşan Amerikalı yetkililer, Türkiye'nin güvenli bölge ile ilgili verdiği detayları yalanlamazken, ABD ve koalisyon güçlerinin DAEŞ'e karşı 24 saat operasyon düzenledikleri için otomatik olarak Suriyeli muhaliflere hava desteğinin sağlanacağını belirtti. Buna rağmen Amerikalılar sınırdan 64 kilometre içeride olacak bölgeyi resmi olarak "güvenli bölge" ilan etmeyeceklerini açıkladı. Ankara'daki kaynaklar ise Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması halinde AFAD'ın burada yeni kamplar inşa edeceğini söyledi. Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyelilerin bir kısmı istedikleri takdirde güvenli bölgeye taşınacak.

ATILACAK ADIMLAR


1 DAEŞ, hava operasyonları ve muhaliflerin saldırılarıyla sınırdan temizlenecek.

2
Eğit-donat faaliyetleriyle ılımlı muhalifler güçlendirilecek ve bu bölge eğitimli muhaliflerin kontrolüne verilecek.

3
Sınırda Esad uçakları koalisyon güçlerinin varlığı nedeniyle uçamayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli bölge konusunda uzlaşma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN